more_horiz
Wiadomości

10 pytań do Tuska. Czarnek: odpowiedzi są proste i stawiają go w bardzo słabym świetle

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 19:17
Przemysław Czarnek nawiązał do akcji zapoczątkowanej przez europosłów PiS - 10 pytań do Tuska. Minister ocenił, że lider PO nie podejmuje tematu, ponieważ "odpowiedzi stawiają go bardzo słabym świetle". - Trochę mu się nie dziwię - powiedział szef MEiN.
Czarnek o 10 pytaniach do Tuska: odpowiedzi są proste i stawiają go w bardzo słabym świetle
Czarnek o 10 pytaniach do Tuska: odpowiedzi są proste i stawiają go w bardzo słabym świetleFoto: PAP/Andrzej Lange, PAP/Piotr Nowak

Przemysław Czarnek spotkał się w sobotę po południu z mieszkańcami Kraśnika. Podczas briefingu prasowego odniósł się do zeszłotygodniowej wizyty Donalda Tuska w Lublinie.

- Poza walką wewnętrzną na opozycji, atakiem na swojego konkurenta o ten sam elektorat, czyli atakiem na Hołownię, nie odniósł się w ogóle do żadnych merytorycznych spraw w Lublinie - to było żenujące widowisko. I nie odniósł się do żadnych z pytań, które celowo zostawiliśmy w biurze parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej w Lublinie - przypomniał Przemysław Czarnek, nawiązując do 10 pytań skierowanych do Donalda Tuska, przyniesionych przez polityków PiS do lubelskiego biura PO.

Według niego pytania są proste i dotyczą polityki zagranicznej, obronnej i energetycznej. - Odpowiedzi stawiają w bardzo słabym świetle i czarnych barwach pana Donalda Tuska i jego ekipę - również Polskie Stronnictwo Ludowe - która handlowała z Rosjanami, była spolegliwa wobec Rosjan, uzależniała Polskę energetycznie, a jednocześnie osłabiała nasze zdolności obronne, likwidowała jednostki choćby na wschodzie Polski, choćby w Lublinie, więc trochę się też nie dziwimy, że w Lublinie pan Donald Tusk jednak nie odniósł się do żadnego z tych pytań - stwierdził Przemysław Czarnek.

Inwestycje w infrastrukturę i edukację

Podczas spotkania z mieszkańcami Kraśnika minister mówił też o uchwaleniu ostatecznie przez Sejm nowego budżetu państwa, w którym przychody wynoszą 604 mld zł. Szef MEiN porównał, że w 2015 r., kiedy rządziła Platforma Obywatelska, było to ok. 290 mld zł. - 110 proc. więcej tylko i wyłącznie na przestrzeni siedmiu lat w budżecie państwa - zwrócił uwagę.

Podkreślił, że w tym czasie nastąpił w Polsce znaczny rozwój inwestycji: infrastrukturalnych, kolejowych, edukacyjnych. Wymienił, że w ubiegłym roku samorządowcy otrzymali z Polskiego Ładu 5,2 mld zł na infrastrukturę edukacyjną, z czego 1,1 mld na informatyzację szkoły.

- Nigdy w życiu nie było choćby zbliżonych pieniędzy do tych właśnie. Tylko w ostatnim roku dodatkowo przeznaczyliśmy 1,1 mld na Laboratoria Przyszłości, czyli na nowoczesny sprzęt komputerowy, nagłaśniający, nagrywający, na nowoczesne pracownie techniczne, roboty, drukarki 3D w każdej - bez wyjątku - szkole podstawowej - zaznaczył szef MEiN.

Nawiązał do ogłoszenia nowego programu, w ramach którego od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy. - Niektórzy mają, ale większość nie ma. Wyśmiewane jest to dzisiaj od lewa do prawa […]; że to kiełbasa wyborcza. Tak? Kiełbasa wyborcza jest wtedy, kiedy się coś obiecuje i się nie daje - stwierdził minister, nawiązując do poprzednich propozycji Platformy obywatelskiej.

- Taką kiełbasę wyborczą dwukrotnie zaproponował Tusk. Raz mieli program "Laptopy dla każdego pierwszoklasisty" i dostarczyli do szkół - zero. W 2011 r. mieli kolejny program komputerowy i dostarczyli do szkół - zero. My dostarczamy 370 tys. takich laptopów. Wszystko jest gotowe do tego, żeby to zakupić - zapewnił Przemysław Czarnek.

Zobacz także:

Wzrost emerytur

Przekazał, że program wyborczy PiS zakłada kontynuowanie ich wszystkich reform i dostrzeganie na pierwszym planie społeczeństwa. Jako przykład wskazał różnicę między minimalną emeryturą w 2007 r., kiedy PO rozpoczynała rządy, a minimalną emeryturą - łącznie z trzynastką, czternastką - w 2023 r.

- To jest 120 proc. w górę. I nie dziwne, że Tusk nie odpowiada na pytania, które są dla niego trudne, bo trudno mu jest przypomnieć sobie, kiedy emerytura była waloryzowana 5 zł, 15 zł, 20 zł - to nie było tak dawno temu, to było raptem kilka lat temu - powiedział w Kraśniku Przemysław Czarnek.

Ponad tydzień temu europosłowie PiS - Tomasz Poręba i Jacek Saryusz-Wolski - przedstawili liderowi PO Donaldowi Tuskowi dziesięć pytań związanych z decyzjami, jakie podejmował jego rząd, jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i militarnym Polski. Dlaczego kierowany przez Donalda Tuska rząd PO-PSL umorzył dług Gazpromowi? Dlaczego chciał sprzedać Rosjanom rafinerię Możejki? Dlaczego likwidował jednostki WP na wschodzie? - to niektóre z tych pytań.

Zobacz także: minister Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także