more_horiz
Wiadomości

Szef MON: w czasie rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:27
- Przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy PiS objęło władzę - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. - Rozwijamy Wojsko Polskie, bo bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszego kraju - dodał.
Szef MON: w czasie rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego
Szef MON: w czasie rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Wojska PolskiegoFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Podczas wizyty w 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach Błaszczak powiedział, że "w czasie rządów PO-PSL zlikwidowanych zostało 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego". - Szczególnie silny cios rządzący wówczas Polską zadali w bezpieczeństwo naszej ojczyzny na wschodzie naszego kraju. Zlikwidowano te jednostki, które były odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kierunku Bramy Brzeskiej, a więc na kierunku, który historycznie zawsze był dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - podkreślił szef MON.

I - jak mówił - "na tym kierunku zlikwidowano w 2011 roku 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Legionowie". - Była ona odpowiedzialna za bezpieczeństwo na tym kierunku - dodał.

Likwidacja jednostek wojskowych za rządów PO-PSL

Podkreślił, że "zlikwidowano batalion rozpoznawczy, który zajmował się rozpoznaniem właśnie na tym kierunku, na kierunku Bramy Brzeskiej, który miał swoją siedzibę tu, w Siedlcach". - Zlikwidowano Pułk Artylerii w Ciechanowie, zlikwidowano 3. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie, której zadaniem było osłonięcie flanki właśnie również na tym kierunku - wyliczał Błaszczak.

Według niego kolejnym kierunkiem, na którym likwidowano jednostki wojskowe, był kierunek północno-wschodni. - Czyli zagrożenie ze strony obwodu kaliningradzkiego. Zlikwidowano 16. Brygadę Zmechanizowaną z siedzibą w Morągu, zlikwidowano Pułk Artylerii z siedzibą w Braniewie. Zlikwidowano 15 dywizjonów rakietowych obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Zlikwidowano 8 eskadr lotnictwa taktycznego - stwierdził szef MON.

Przełom za rządów PiS

Podkreślił, że "przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda i kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę". Minister przypomniał, w co za czasów rządów PiS zostało wyposażone Wojsko Polskie. Wymienił m.in, że w 2018 roku został zamówiony system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. - Już patrioty od końca ubiegłego roku są na ziemi polskiej - dodał.

Zaznaczył, że w 2019 roku zostały zamówione rakiety Himars, a w 2020 - samoloty F-35. - W przyszłym roku pierwsze egzemplarze tych samolotów już będą pilotowane przez polskich pilotów - przypomniał.

- Rozwijamy Wojsko Polskie, wzmacniamy Wojsko Polskie, bo bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszego kraju - powiedział Błaszczak.


Posłuchaj
00:27 Błaszczak.mp3 Mariusz Błaszczak o 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach (IAR)

Zobacz także:


mr/IAR/PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także