more_horiz
Wiadomości

Minister rządu Ewy Kopacz oddał zamek fundacji z politykami PO w radzie. Jest tam hotel i restauracja

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 08:05
Fundacja Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest od 2014 r. właścicielem zamku w Wojnowicach pod Wrocławiem. Na przekazanie wspomnianej nieruchomości wartej ok. 10 mln zł zgodził się minister ds. skarbu w rządzie Ewy Kopacz - Włodzimierz Karpiński. W radzie organizacji znajdują się liczni politycy współpracujący z Platformą Obywatelską: Paweł Kowal, Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk. Na zamku zarejestrowana jest zależna od fundacji spółka córka odpowiedzialna za hotel i restaurację.
Minister z rządu Ewy Kopacz oddał fundacji zamek pod Wrocławiem. W radzie są politycy PO,
Minister z rządu Ewy Kopacz oddał fundacji zamek pod Wrocławiem. W radzie są politycy PO, Foto: fot. zamekwojnowice.com.pl

Podkreślmy na wstępie, że resort edukacji przeznaczył 40 mln zł na dotacje dla NGO-sów. Maksymalnie można było otrzymać 5 mln zł. Największym beneficjentem według mediów sprzyjających opozycji była fundacja Polska Wielki Projekt. Poseł PO Katarzyna Lubnauer poinformowała, że w radzie programowej fundacji zasiada m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a także europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko.

Przedstawiciele opozycji zapomnieli jednak, że za czasów rządów PO prowadzone były podobne konkursy. Mało tego, w przypadku zamku w Wojnowicach decyzja o przekazaniu dla Kolegium Europy Wschodniej zależała wyłącznie od Włodzimierza Karpińskiego, ministra ds. skarbu w rządzie Ewy Kopacz. W odróżnieniu od fundacji Polska Wielki Projekt nie było mowy o żadnym konkursie.

Co więcej, gdy przekazywano zamek fundacji, jego szacunkowa wartość rynkowa wynosiła około 10 mln zł. Przykład spod Wrocławia pokazuje w tej sytuacji zapiekłość działaczki PO.

Tymczasem w radzie KEW zasiadają Adam Boniecki (były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego"), Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska), Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia), Paweł Kowal (poseł na Sejm RP), Cezary Przybylski (marszałek województwa dolnośląskiego), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), Urszula Doroszewska (ambasador RP w Wilnie), Jarosław Obremski (wojewoda dolnośląski).

Na granicy opłacalności

Co ważne, fundacja KEW powołała spółkę, która prowadzi w zamku działalność hotelową i gastronomiczną. Pokój 2-osobowy można w zamku na wodzie wynająć już za ok. 250 zł - 4-osobowy może kosztować nawet 800 zł. Natomiast w restauracji do dyspozycji jest menu na okolicznościowe przyjęcia.

Zainteresowanie usługami nie cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2021 r. spółka odnotowała zysk w wysokości 28 tys. zł - na wynagrodzenia wydała ok. 250 tys. zł. Wszystkie środki powinny trafić na konto fundacji. Rok wcześniej jednak zanotowano stratę w wysokości 64 tys. zł. Przyczynę kiepskiej sytuacji finansowej władze spółki córki upatrują w pandemii COVID-19 i wydatkach na doposażenie restauracji.

Sama fundacja KEW też nie może pochwalić się dobrym wynikiem - 33 tys. zł w 2021 r.

Zamek w zimowej scenerii Zamek w zimowej scenerii (FOTO: zamekwojnowice.com.pl)

Ponad 500 lat historii

Zamek w Wojnowicach, otoczony fosą, powstał na początku XVI wieku, jego właścicielem był Nicolas von Schebitz. Pojawiają się jednak informacje, że już w 1409 roku w Wojnowicach istniała siedziba rycerzy. Wtedy niejaki Wohnwitz przekazał zamek Franzowi von Schellendorfowi. Dziś to idealne miejsce na wypoczynek.

Fundacja Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (KEW) powstała w 2001 roku z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kuriera z Warszawy, dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i kawalera Orderu Orła Białego.

Fundatorami KEW są instytucje publiczne. Oprócz Jana Nowaka-Jeziorańskiego założyły ją Województwo Dolnośląskie, Miasto Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Fundacja Krzyżowa, Stowarzyszenie na rzecz Kultury Europejskiej i Dom spotkań im. Angelusa Silesiusa.

Czytaj też

tvp.info/KEW/mn/kor

Zobacz także

Zobacz także