more_horiz
Wiadomości

Tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji. Wiemy, kiedy polscy strażacy wyruszą do akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:18
Polscy strażacy między godz. 16 a 17 wyruszą do Turcji na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi - poinformował szef Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. - Nasi ludzie polecą ratować życie ludzkie i zostaną tak długo, jak starczy sił, środków i dopóki będziemy mieli nadzieję, że ludzie będą mieli szansę na przeżycie - dodał.
W akcji ratunkowej w Turcji wezmą udział także polscy strażacy
W akcji ratunkowej w Turcji wezmą udział także polscy strażacyFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W poniedziałek, w nocy czasu polskiego, potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło południowo-wschodnią Turcję. Prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 912. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

Według najnowszych danych, liczba rannych w trzęsieniu ziemi w Turcji wynosi 5400, rannych jest też około 1000 Syryjczyków.

Szybka reakcja polskich służb

Informacja o trzęsieniu ziemi dotarła do szefa polskiej straży pożarnej gen. Andrzeja Bartkowiaka ok. godziny 4 rano. Wted dostał on esemesa ze stanowiska kierowania, że "doszło do wielkiej tragedii na terenie Turcji i Syrii". - Szybka decyzja o tym, żeby sprawdzić dyżury domowe i naszą ciężką grupę poszukiwawczo ratowniczą HUSAR. O 6 rano zadzwoniłem do pana ministra (spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego - red.), od razu wyraził pełną akceptację. Poprosiłem też, żeby skontaktował się z panem premierem. Pan premier potwierdził nasz udział - relacjonował szef PSP w rozmowie z TVP Info.

- Myślę, że dzisiaj między godz. 16 a 17 nasi ludzie w liczbie 76 strażaków, 8 psów i 20 ton sprzętu, samolotem Polskich Linii Lotniczych polecą ratować życie ludzkie - oznajmił. Dodał, że grupę tworzą strażacy z całej Polski m.in. z Gdańska, Łodzi, Krakowa i Warszawy.

Zapowiedział, że strażacy zostaną "tak długo, jak starczy sił, środków i dopóki będziemy mieli nadzieję, że ludzie będą mieli szansę na przeżycie". - Jeśli będzie taka potrzeba podmienimy ekipę na nową - zapewnił.

Posłuchaj
00:59 psp-spec-piesniewski--12185412_1.mp3 Według najnowszych danych, liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do 912, a rannych do 5400. W sąsiedniej Syrii zginęło co najmniej 320 osób, a 1000 jest rannych. W akcji ratunkowej pomogą polscy strażacy - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Europa pomaga Turcji

Zespoły poszukiwawczo-ratunkowe wysłały do Turcji oprócz Polski także Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Holandia i Rumunia. Ponadto ofertę pomocy złożyły Włochy, Węgry, Hiszpania, Malta i Słowacja.

W odpowiedzi na prośbę Turcji, Komisja Europejska uruchomiła też unijny mechanizm ochrony ludności cywilnej i za jego pośrednictwem Bruksela zbiera z oferty z krajów członkowskich, koordynuje i przekazuje pomoc o którą prosi Ankara. Komisja poinformowała również, że Unia jest gotowa wesprzeć osoby poszkodowane także w Syrii za pomocą programów pomocy humanitarnej.

Czytaj także:

Kataklizm, do którego doszło w Turcji i Syrii, był jednym z najsilniejszych takich trzęsień ziemi w tym rejonie od stu lat.

(PAP) (PAP)

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także