more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja ustawy o SN. Rzecznik rządu zapowiada rozmowę premiera z prezydentem w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas trwającego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się między innymi poprawkami Senatu do tej ustawy. Ma ona odblokować dla naszego kraju środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Rzecznik rządu Piotr Mller: premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na temat nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Rzecznik rządu Piotr Müller: premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na temat nowelizacji ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: PAP/Radek Pietruszka, PAP/ Tomasz Gzell

Nowelizacja przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów byłyby rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak dotąd - przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. 

Podczas porannej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że premier Morawiecki już wcześniej rozmawiał z prezydentem Dudą na temat przepisów dotyczących Sądu Najwyższego.

Wcześniej były toczone rozmowy, ale to jest prerogatywa pana prezydenta. Pan prezydent nie poinformował nas o swoim aktualnym stanowisko, ponieważ też nie ma finalnego projektu ustawy, więc zawsze sobie rezerwuje słuszne prawo do tego, aby oceniać projekt w momencie, kiedy jest w wersji finalnej. Oczywiście projekt może być zmodyfikowany, bo Senat zgłosił poprawki. Na ten moment nie ma decyzji pana prezydenta i pan premier będzie z prezydentem rozmawiał w tej sprawie - zapowiedział Piotr Müller.

Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała poprawki Senatu

Senatorowie zaproponowali, aby sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych rozpatrywała Izba Karna Sądu Najwyższego. Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała te poprawki.

- Te poprawki stanowią pewną logiczną całość, która ma na celu zmianę ustawy w takim kierunku, żeby wprowadzić rozwiązania dalej idące niż oczekiwania Komisji Europejskiej i naruszające prerogatywy prezydenta. Jako takie, żadna z tych poprawek nie mogła zasługiwać na akceptację - powiedział dziennikarzom po głosowaniu komisji minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
00:21 12187219_1.mp3 Rzecznik rządu o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (IAR) 

Czytaj także

Zobacz: Maria Koc, senator PiS w Polskim Radiu 24

IAR

asp


Zobacz także

Zobacz także