more_horiz
Wiadomości

Rzecznik PiS o pacyfikacji kopalni JSW: symbolem jest broń gładkolufowa skierowana w twarze protestujących

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 13:10
W tym miesiącu mija osiem lat od protestów górniczych przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 9 lutego 2015 roku policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek. W sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przypomniał wydarzenia sprzed 8 lat.
Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przypomniał wydarzenia przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej z 9 lutego 2015 roku.
Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przypomniał wydarzenia przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej z 9 lutego 2015 roku.Foto: PAP/Piotr Nowak

- Symbolem tych dni, tych protestów jest gigantyczna agresja i przemoc, z jaką zderzyli się wówczas protestujący, ze strony służb, które wówczas prowadziły przeciwko nim bardzo gwałtowną akcję pacyfikacyjną pod kierunkiem ówcześnie rządzących. A przypomnijmy, że w 2015 roku rządziła w Polsce koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Symbolem tamtych dni jest również broń gładkolufowa, skierowana w twarze protestujących - mówi Rafał Bochenek.

Posłuchaj
00:28 Rafał Bochenek o protestach górniczych w 2015 r.mp3 Rafał Bochenek o protestach górniczych w 2015 r. (IAR)

 

W wyniku wydarzeń przed Jastrzębską Spółką Węglową zostało rannych ponad 20 osób.

Broń gładkolufowa

Osiem lat temu policja użyła między innymi armatek wodnych i broni gładkolufowej przeciwko osobom, które starały się wedrzeć do Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu-Zdroju. Kilkanaście osób - w tym kilku policjantów - zostało wówczas poszkodowanych.

W maju 2016 r. prokuratura uznała, że policja nie przekroczyła uprawnień i umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Czytaj także:

pg,iar,TT

Zobacz także

Zobacz także