more_horiz
Wiadomości

Cichanouska o Powstaniu Styczniowym Polska i Białoruś walczyły obok siebie o wolność i państwowość

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:10
- Narody polski i białoruski są związane wspólną historią. Walczyły obok siebie o własną wolność i państwowość. Te odważne czyny także dzisiaj pomagają Białorusinom w walce przeciwko tyranii reżimu Łukaszenki - powiedziała w środę w Senacie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na sali plenarnej podczas posiedzenia Senatu w Warszawie, 08.02.2023.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na sali plenarnej podczas posiedzenia Senatu w Warszawie, 08.02.2023. Foto: PAP/Marcin Obara

Obrady Senatu w środę zostały rozszerzone o senacki projekt uchwały w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Podczas prac nad tym punktem w Senacie wystąpiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Wspólna historia Polski i Białorusi

W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że narody polski i białoruski są związane wspólną historią. - Łączą nas Tadeusz Kościuszko i Konstanty Kalinowski, Adam Mickiewicz i Władysław Syrokomla. Łączą nas trzy bohaterskie powstania 1794 roku, powstanie styczniowe oraz powstanie listopadowe - wymieniała.


Posłuchaj
00:26 Swiatłana Cichanouska o Powstaniu Styczniowym.mp3 Swiatłana Cichanouska o Powstaniu Styczniowym (IAR)

 

Powiedziała, że narody Polski i Białorusi walczyły obok siebie o własną wolność i państwowość. - Te odważne czyny także dzisiaj pomagają Białorusinom w walce przeciwko tyranii reżimu Łukaszenki, a także wspierają nas w walce przeciw agresji Rosji - dodała.

- Dewiza "za naszą i waszą wolność" jest aktualna, jak nigdy przedtem, bo walka o wolność nie ma granic i powinna zostać sprawą i obowiązkiem każdego - mówiła Cichanouska.

Andrzej Poczobut sądzony przez reżim Łukaszenki

 -Wśród bohaterów, którzy łączą Polskę i Białoruś jest także Andrzej Poczobut, który nie poddał się nawet za murami więzienia, nie układa się z władzami i pozostał wierny własnym ideałom walki o wolność. Dzisiaj czeka na wyrok Łukaszenki i niezależnie od tego, jaką dostanie karę, powinniśmy zrobić wszystko, aby zarówno on, jak i wszyscy zakładnicy reżimu jak najszybciej powrócili do domu - mówiła.

Cichanouska zwróciła też uwagę, że "dzisiaj reżim Łukaszenki próbuje zniszczyć wspólne życie w przyjaźni Białorusinów i Polaków". - Zamykane są polskie szkoły, niszczone są pomniki - opowiadała.

- Bardzo ważne jest, że Polska broni Andrzej Poczobuta, jak i wszystkich więźniów reżimu Łukaszenki oraz pokazuje przykład poszanowania tożsamości białoruskiej mniejszości na Podlasiu, a uchodźcy polityczni z Białorusi czują wsparcie ze strony państwa polskiego - mówiła liderka białoruskiej opozycji.

Zobacz także:

IAR/ka/pp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także