more_horiz
Wiadomości

IMGW prognozuje silne mrozy. Na termometrach nawet kilkanaście kresek poniżej zera

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:37
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla południowego wschodu Polski. Synoptyk Ilona Bazyluk powiedziała, że tej nocy zimno będzie nie tylko w obszarach podgórskich.
Synoptycy IMGW prognozują silne mrozy
Synoptycy IMGW prognozują silne mrozyFoto: Vaclav Volrab/Shutterstock

- W województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego dzisiejszej nocy temperatura może wynieść około minus szesnastu stopni. Na terenach podgórskich, zwłaszcza Tatr, ostrzeżenia są ważne jeszcze do soboty. Tam prognozowane spadki temperatury - nawet do minus dwudziestu stopni - poinformowała synoptyk Ilona Bazyluk.

Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna wyniesie od minus ośmiu stopni Celsjusza w centrum, przez minus pięć na zachodzie, do minus jednego stopnia nad morzem. Na południu, południowym wschodzie i lokalnie w centrum mogą występować mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300 metrów.

W Polsce utrzymuje się wysokie ciśnienie atmosferyczne. Na krańcach wschodnich nieznacznie przekroczyło ono 1048 hPa. Po południu, wraz z odsuwaniem się wyżu znad Polski nad Ukrainę, ciśnienie zacznie powoli spadać.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

IMGW ostrzega przed mrozem w górach

Ponadto Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem w Beskidach i Tatrach. Meteorolodzy prognozują, że temperatura w Beskidzie Śląskim spadnie w nocy miejscami do minus 18 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do minus 20. W dzień mróz do minus dziewięciu stopni.

Na pozostałym obszarze temperatura spadnie w nocy miejscami do minus 19 stopni, lokalnie w obniżeniach terenu do minus 22. W dzień mróz do minus 10 stopni. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godziny 10.00.


Posłuchaj
00:16 12189750_1.mp3 IMGW: silny mróz na południowym wschodzie Polski (IAR)

 

Czytaj także:

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także