more_horiz
Wiadomości

Więcej pieniędzy na służbę zdrowia. Rząd uzupełni inwestycje funduszami UE

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 13:01
Rząd będzie lokował pieniądze z Komisji Europejskiej w te elementy systemu zdrowia, które wymagają potężnych inwestycji, a jednocześnie uzupełnią te już poczynione - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski zapowiedział, że pieniądze z funduszy UE uzupełnią te już poczynione przez rząd
Adam Niedzielski zapowiedział, że pieniądze z funduszy UE uzupełnią te już poczynione przez rządFoto: Spotmatik Ltd/ Shutterstock

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia konferencji "Akademia Funduszy - Fundusze Europejskie na lata 2021-2027" podkreślił, że udało się dopasować środki unijne do "większego obrazka".

- Ten większy obrazek to jest kwestia tego, że w ostatnich latach państwo polskie wykonało ogromny wysiłek finansowy. Złożyliśmy polityczną, a potem ustawową deklarację, że nakłady na system opieki zdrowotnej wzrosną pierwotnie do 6, a potem do 7 proc. PKB. To są realne pieniądze, które będą miały zauważalny wpływ na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej - podkreślił.

Niedzielski: unijne fundusze zasilą inwestycje

Wskazał, że funkcjonuje również Fundusz Medyczny, z którego środki inwestowane są na szpitalnictwo. - Inwestujemy w SOR-y, które w poprzedniej perspektywie nie miały okazji skorzystać ze środków unijnych - wymieniał.

- Umiejętność zbudowania tego kompletnego obrazka polega na tym, że zdecydowaliśmy razem z ministrem (Grzegorzem Pudą - przyp. red.), że my te pieniądze, które idą z Komisji Europejskiej, będziemy lokowali komplementarnie, czyli właśnie na te pozostałe elementy, które wymagają również potężnych inwestycji - zaznaczył Adam Niedzielski.

Wyjaśnił, że środki zarówno z programu Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS), jak i programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) będą wykorzystane komplementarnie do tych zasobów inwestycyjnych, które w tej chwili są przeznaczane na system opieki zdrowotnej z Funduszu Medycznego oraz środków budżetowych.

Rząd przypomina wzmocnienie psychiatrii

Minister ocenił, że szczególne znaczenie w dobie postpandemicznej ma inwestowanie m.in. w psychiatrię zarówno dorosłych jak i dzieci. Przypomniał o reformie psychiatrii, w której resort zdrowia wykorzystuje koncepcję opieki środowiskowej wprowadzając kilka poziomów kontaktu.

- Wzmocnienie tej reformy, inwestowanie w te ośrodki zarówno dla dzieci jak i dorosłych, to kolejny element budowania obrazka, który jest kompletny i który jest spójny, gdzie nie ma dublowania nakładów, nie ma dyskusji o tym, ze pewne obszary doinwestowaliśmy, a niektóre zostały pozostawione same sobie - podkreślił

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także