more_horiz
Wiadomości

"Będzie miało istotny wymiar historyczny". Prezydent Duda o przemówieniu Bidena w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 15:46
Wystąpienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena będzie miało istotny wymiar historyczny; będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy - wskazał prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie ono wygłoszone z Warszawy.
Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że warszawskie przemówienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena będzie miało istotny wymiar historyczny
Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że warszawskie przemówienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena będzie miało "istotny wymiar historyczny"Foto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Joe Biden we wtorek w Warszawie spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie, zaś w środę spotka się z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki - zapowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby.

Wymiar historyczny

Prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej konferencji prasowej po powrocie z Monachium, pytany czego oczekuje po przyszłotygodniowym wystąpieniu prezydenta USA w Polsce zwrócił uwagę, że "są różne sygnały w kuluarach przygotowań do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki i obecności amerykańskiego prezydenta w Polsce oraz jego wystąpienia w Warszawie".

- Wszystko wskazuje na to, że po pierwsze będzie to wystąpienie, które będzie miało istotny wymiar historyczny - zaznaczył.

Strefa bezpieczeństwa

Dodał, że "z całą pewnością będzie to wystąpienie, które będzie miało istotny wymiar, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy i świata". Według prezydenta Andrzej Dudy bardzo ważne jest to, iż będzie ono wygłoszone z Warszawy.

- To ma dla nas fundamentalne znaczenie - stwierdził.

Przekaz z Warszawy

Wyraził zadowolenie, że to fundamentalne wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, "głowy najsilniejszego państwa na świecie, największego mocarstwa, które dysponuje największą armią i największą potęgą militarną, będzie wygłaszane w tych trudnych czasach właśnie stąd, z Warszawy".

- Tutaj będą stały stopy prezydenta Stanów Zjednoczonych i stąd będzie mówił o wolności, o bezpieczeństwie, o gwarancjach tego bezpieczeństwa - bo sądzę, że takich treści po tym wystąpieniu można się spodziewać - ocenił.

Posłuchaj
00:30 wmiar.mp3 Prezydent o przemówieniu Joe Bidena w Warszawie: będzie to wydarzenie o wymiarze historycznym (IAR)

Sfera symboliczna

Jak powiedział, oczekuje tego, co szczegółowo powie prezydent Joe Biden.

- To jest bardzo ważne w samej sferze symbolicznej, tego miejsca, z którego to wystąpienie jest wygłaszane, ważne dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa naszej części Europy, naszego prestiżu - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także