Prognoza pogody: poniedziałek bardzo ciepły, ale z silnym wiatrem
W poniedziałek będzie bardzo ciepło na jak tę porę roku. Jak wskazała Dorota Pacocha z IMGW-PIB, w dzień temperatura maksymalna na zachodzie może dojść do 11 stopni Celsjusza, a w nocy do 9 stopni na plusie. Dokuczać za to może umiarkowany i dość silny wiatr.
2023-02-20, 07:31
Jak przekazała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek pogodę nad Polską kształtować będzie niż z ośrodkami nad Morzem Norweskim i Bałtykiem. Z zachodu na wschód kraju przejdzie ciepły front atmosferyczny. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i będzie spadać.
- Zachmurzenie będzie duże i całkowite. Tylko na południowym zachodzie - dodała synoptyk - może być nieco więcej słońca.
- Na północy i w centrum opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przejściowo mokrego śniegu. Na północnym wschodzie może przejściowo utworzyć się do 5 cm pokrywy śnieżnej. W górach słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz - powiedziała Dorota Pacocha.
Temperatura maksymalna od 2 st. C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, około 7 st. C w centrum, do 11 st. C na Dolnym Śląsku.
Silny wiatr
- Wiatr stopniowo będzie przybierał na sile. Na przeważającym obszarze kraju będzie umiarkowany i dość silny, osiągając w porywach do 80 km/h. Na Wybrzeżu prognozowane są porywy do 90 km/h. W Sudetach prędkość wiatru może dojść do 140, a w Karpatach do 110 km/h - poinformowała synoptyk.
REKLAMA
Niemal w całym kraju - z wyjątkiem części Małopolski i woj. opolskiego - obowiązuje alert pogodowy w związku z silnym wiatrem. W pasie nad Bałtykiem IMGW wydał ostrzeżenie II stopnia.
Noc też ciepła
W nocy z poniedziałku na wtorek nadal pochmurno, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od jednego stopnia na północnym wschodzie do plus 9 stopni na południowym zachodzie. Wiatr nadal silny, z kierunku północno-zachodniego. Nad morzem porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 80 km/h, a w głębi lądu do 70 km/h. Nad ranem wiatr nieco osłabnie.
- Eunice, Antonina, Cyryl i Ksawery – skąd biorą się nazwy orkanów?
- Suwałki, a może Żywiec - gdzie jest polski biegun zimna?
IAR/PAP/fc
REKLAMA