Wspólna deklaracja Polski, Niemiec i Francji rok od wybuchu wojny. Prezydent: jest bardzo mocna w sensie politycznym
- W związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę, jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym. Przyjmujemy ją z satysfakcją - zaznaczył prezydent.
2023-02-24, 17:00
Prezydent Andrzej Duda podkreślał na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że w ostatnim czasie odbył szereg spotkań z liderami państw Zachodu, "poczynając od spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenski poprzez późniejsze spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce".
- Cały czas tym głównym tematem spotkań była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainą i samej kwestii obrony Ukrainy, czyli tego w jaki sposób państwa Zachodu, państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wspierały Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją - powiedział . Podkreślił, że w tej kwestii padło bardzo wiele bardzo poważnych informacji i deklaracji.
Prezydent poinformował też, że w piątek państwa Trójkąta Weimartskiego - Polska, Francja i Niemcy, podpisały wspólną deklarację w rok od wojny na Ukrainie. - Jest ona bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym. Przyjmuiemy ją z satysfakcją - zaznaczył Andrzej Duda.
Wezwanie do bezwarunkowego powstrzymania agresji
Wspólną deklarację Paryża, Warszawy i Berlina, podpisali 17 lutego w Monachium Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Republiki Francuskiej i Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. "Potwierdzili oni w najostrzejszych słowach swoje potępienie dla niesprowokowanej i brutalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi jawne pogwałcenie porządku międzynarodowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych" - czytamy.
REKLAMA
"Rok po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej, brutalnej wojny, przywódcy Trójkąta Weimarskiego wyrażają swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i swoje bezwarunkowe poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy" - głosi deklaracja.
Zaangażowanie w pomoc Kijowowi
W deklaracji trzej przywódcy potwierdzają swoje zaangażowanie w koordynację wysiłków na rzecz zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego i obronnego. Polska, Francja i Niemcy w pełni wspierają Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do obrony przed inwazją Rosji, w tym poprzez zapewnienie pomocy wojskowej i obronnej, i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne, także w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz poprzez Misję Pomocy Wojskowej UE (EUMAM).
»ROK OD WOJNY NA UKRAINIE - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
"Jesteśmy zaangażowani we wdrażanie nowych założeń postawy odstraszania i obrony NATO oraz w zwiększanie sojuszniczej obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu. Polska, Francja i Niemcy powtarzają, że NATO i jego zobowiązanie z art. 5 do wzajemnej obrony stanowią filar bezpieczeństwa euroatlantyckiego. W związku z tym trzej przywódcy wyrażają wspólne zobowiązanie do kontynuowania szybkiego wdrażania decyzji podjętych na szczycie w Wersalu oraz tych zawartych w Kompasie Strategicznym, w szczególności w odniesieniu do wzmocnienia europejskiej obronnej bazy technologicznej i przemysłowej, a także rosnącej komplementarności między obroną europejską i NATO" - czytamy.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie przekazał ukraińskiej armii cztery czołgi Leopard. Szef polskiego rządu gościł w ukraińskiej stolicy w rocznicę rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Spotkał się Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polakom za okazywaną pomoc (PAP)
Apel o ściganie winnych agresji
"Polska, Francja i Niemcy wspierają wysiłki Ukrainy na rzecz odbudowy, w tym odbudowy infrastruktury zniszczonej w wyniku agresji dokonanej przez Rosję, jak również bieżące międzynarodowe wysiłki koordynacyjne na rzecz odbudowy gospodarczej i ożywienia gospodarczego w Ukrainie. Trzej przywódcy popierają utrzymanie oraz rozważenie nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w celu ograniczenia jej działań wojennych, a także dalsze zwiększanie, w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi, zbiorowej presji na Moskwę, aby skłonić Rosję do zakończenia wojny napastniczej i pełnego wycofania swoich wojsk i sprzętu wojskowego z Ukrainy" - głosi dokument.
"Polska, Francja i Niemcy potępiają nieustanne ataki Rosji na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, a także przymusowe deportacje ukraińskiej ludności cywilnej, i powtarzają, że zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą pozostać bezkarne. W tym względzie w pełni popierają dochodzenia prowadzone przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, jak również ukraiński wymiar sprawiedliwości. Z zadowoleniem przyjmują wysiłki społeczności międzynarodowej zmierzające do rozważenia ustanowienia odpowiedniego mechanizmu ścigania zbrodni agresji, jak również utworzenia w Hadze międzynarodowego centrum ścigania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie" - oświadzono.
"Trzej przywódcy z zadowoleniem przyjęli wczorajszą rezolucję »Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie«, przyjętą z przytłaczającym poparciem społeczności międzynarodowej na Nadzwyczajnej Sesji Specjalnej (ESS) Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - głosi deklaracja.
Stać u boku Ukrainy "tak długo, jak to konieczne"
Przywódcy w dokumencie wyrazili swoje poparcie dla 10-punktowego planu pokojowego dla Ukrainy, jako podstawy do dalszej dyskusji oraz dla idei Szczytu Formuły Pokojowej z jak najszerszym udziałem międzynarodowym. Trzej przywódcy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w Europie. Przyjęli do wiadomości euroatlantyckie aspiracje Kijowa i potwierdzili znaczenie solidarności z Ukrainą. Polska, Francja i Niemcy z zadowoleniem przyjmują decyzję Rady Europejskiej z 2022 roku o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, a także wysiłki Ukrainy na rzecz wprowadzania reform w tak trudnych czasach. Gorąco zachęcają ten kraj do kontynuowania obranej drogi.
REKLAMA
"Trójkąt Weimarski będzie stał u boku Ukrainy i jej narodu tak długo, jak będzie to konieczne. Dotyczy to również naszej gotowości do dalszego przyjmowania i wspierania tych, którzy musieli szukać schronienia przed rosyjską agresją. Trzej przywódcy uzgodnili, że będą koordynować swoje działania z większą intensywnością i spotkają się ponownie na szczycie w Paryżu przed latem 2023 roku" - mówi deklaracja.
Posłuchaj
"To była poważna i konstruktywna debata" - tak podsumował prezydent posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda poinformował też, że liderzy Trójkąta Weimarskiego podpisali wspólną deklarację w związku z rocznicą wojny na Ukrainie - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Jednoznaczna deklaracja premiera Morawieckiego. "Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów na F-16"
- Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent: w sprawie Ukrainy wszyscy mówimy jednym głosem
- Polska rozpocznie produkcję militarną z USA? Prezydent Duda podał szczegóły
PolskieRadio24.pl, IAR/ mbl
REKLAMA