more_horiz
Wiadomości

TVP Info: poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił informacje pozwalające na identyfikację ofiar pedofila z PO

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 16:30
W Szczecinie zmarł 16-letni syn posłanki PO Magdaleny Filiks. Politycy tej partii (m.in. Donald Tusk, Sławomir Nitras) oraz bliskie im media głównego nurtu próbują użyć śmierci chłopca do walki politycznej. Winą za tragedię obarczają redakcje, które ujawniły problem pedofilii w PO i zwróciły uwagę na pracującego kilkanaście lat z dziećmi przestępcę Krzysztofa F. Jak podkreśla tvp.info, to poseł PO Piotr Borys jako pierwszy ujawnił informacje, które ostatecznie pozwoliły ustalić tożsamość ofiar Krzysztofa F., i zrobił to w trakcie programu na żywo.
TVP Info: to poseł Piotr Borys z PO ujawnił, że chłopiec skrzywdzony przez pedofila to dziecko posłanki Platformy
TVP Info: to poseł Piotr Borys z PO ujawnił, że chłopiec skrzywdzony przez pedofila to dziecko posłanki PlatformyFoto: Twitte.com/TVP

Jak wyjaśnia tvp.info, "Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej 30 grudnia 2022 r. rano, na antenie TVP Info w programie »Minęła 8« na żywo ujawnił, że osoby skrzywdzone przez pracującego kilkanaście lat z dziećmi pedofila to dzieci członkini tej partii".

"Teraz politycy PO atakują media publiczne i twierdzą fałszywie, że to TVP Info upubliczniło dane, które pozwoliły zidentyfikować dzieci. Przemilczają, że na antenie TVP Info zrobił to ich polityk. Po tym, co powiedział Borys, ustalenie tożsamości posłanki nie stanowiło żadnego problemu, gdyż ze Szczecina jest tylko jedna posłanka Platformy Obywatelskiej - właśnie Magdalena Filiks" - czytamy na portalu tvp.info.

Polityk - jak podkreśla portal - "powiedział to w programie na żywo, więc nie było możliwości reakcji ze strony prowadzącego". "Redakcja TVP Info nie podawała nigdzie, o polityk jakiej partii chodzi, mówiono jedynie o »znanej parlamentarzystce«".

"Obecnie politycy PO i związane z nimi media próbują obarczyć dziennikarzy telewizji publicznej odpowiedzialnością za tę niebywałą tragedię. Trudno nie dostrzec, że kosztem zmarłego i jego rodziny urządzana jest najbardziej brudna i ohydna kampania propagandowa" - pisze tvp.info.

"Najpierw władze PO, licząc na to, że skandal nigdy nie ujrzy światła dziennego, nie poinformowały opinii publicznej o tym, co miało miejsce w szczecińskich strukturach tej partii. Ujawniając straszliwą zbrodnię, dziennikarze nie piętnowali niewinnego dziecka czy posłanki Filiks. Chodziło m.in. o to, że Krzysztof F. pracował z dziećmi i młodzieżą. Nikt nie wiedział, czy nie było więcej ofiar seksualnego drapieżcy, nikt nie miał pojęcia, co dzieje się w szczecińskich urzędach" - czytamy.

"Podczas gdy politycy opozycji grzmią o pedofilii w Kościele i domagają się pełnej transparentności, ujawniając bez zahamowań często niezweryfikowane dane, pomijając podstawowe zasady prawne, jak np. domniemanie niewinności, próbują jednocześnie tuszować skandale we własnym gronie, dla ochrony interesu partyjnego. Tak samo jak dla celów politycznych ukrywali prawdę o tym, co działo się w Szczecinie, tak samo teraz dla celów politycznych usiłują stłamsić i upokorzyć niezależnych dziennikarzy, którzy mieli odwagę mówić prawdę" - podkreśla tvp.info.

Przestępca Krzysztof F. Ważny człowiek w strukturach PO

Krzysztof F., były pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza (Platforma Obywatelska) ds. walki z uzależnieniami, został skazany za pedofilię, posiadanie dużej ilości narkotyków i nakłanianie dzieci do ich zażywania. F. to znany mieszkańcom Szczecina urzędnik samorządu, restaurator i aktywista LGBT. Aktywnie wspierał on także kampanię wyborczą wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego, w wyborach prezydenckich był mężem zaufania jego komitetu.

W lipcu 2021 roku zapadł wyrok skazujący Krzysztofa F. za popełnienie innej czynności seksualnej z małoletnim.

"Najpierw informacje dotyczące szczegółów sprawy (bez żadnych danych osobowych czy wskazań umożliwiających ich ustalenie) przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Tomasz Szaja" - zauważa tvp.info.

Chodziło o informacje dotyczące "sprawy Krzysztofa F. oskarżonego o doprowadzenie małoletniego w wieku 13 lat do innej czynności seksualnej, o udzielanie małoletniemu i innej małoletniej substancji odurzających oraz o posiadanie substancji odurzających".

TVP Info o dzieciach "znanej parlamentarzystki"

Jak opisuje tvp.info, "wypowiedź ta została dosłownie zacytowana w audycji »Jedziemy« w dniu 29.12.2022 r. oraz w artykule pt. »Pełnomocnik marszałka Geblewicza skazany za pedofilię. Ofiarami dzieci znanej parlamentarzystki« opublikowanym również w dniu 29.12.2022 r. na stronie internetowej portalu tvp.info. Opublikowano więc w sposób rzetelny informacje zaprezentowane przez rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Szczecinie".

"Dodatkowo we wspomnianych publikacjach zacytowano pełne informacje podane w innych mediach, m.in. w audycji Polskiego Radia Szczecin, w tym także określenie »znana parlamentarzystka«. Wobec powyższego tak użyte sformułowanie nie jest określeniem stworzonym przez autorów materiału opublikowanego na stronie internetowej portalu tvp.info oraz w programie »Jedziemy«, a zacytowanym z innych, wskazanych z nazwy źródeł" - podkreśla tvp.info.

Portal zwraca też uwagę na fakt, że "dziennikarz w takich sytuacjach nie ma obowiązku, by upewniać się, czy rzecznik sądu, czyli osoba upoważniona do udzielania informacji mediom, działał zgodnie z prawem, i czy jego decyzja o potencjalnym ujawnieniu danych, które przekazał mediom, miała odpowiednią formę prawną".

"Pierwszą osobą, która ujawniła, że chodzi o posłankę Platformy Obywatelskiej ze Szczecina, był więc poseł tego ugrupowania Piotr Borys podczas transmisji na żywo programu »Minęła 8« na antenie TVP Info 30 grudnia 2022 r." - podsumowuje tvp.info.

tvp.info

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także