Prezes IPN o ks. Blachnickim: był jednym z najbardziej represjonowanych w czasach PRL duchownych
- Całą działalność społeczną, misyjną ks. Blachnickiego możemy dziś nazywać wychowaniem do wolności po systemie totalitarnym. To jego wielka zasługa, płacił za to ogromną cenę. To jeden z najbardziej represjonowanych duchownych katolickich w czasach PRL - oświadczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.
2023-03-14, 10:48
Dr Nawrocki: ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany 27 lutego 1987 roku
- Po wielu latach konsekwentnego domagania się prawy historycznej, z jednej strony przez historyków, odważnych publicystów, po wznowieniu śledztwa przez prokuraturę Instytutu Pamięci Narodowej i Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przy doskonałej współpracy z panem ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, dzisiaj wiemy, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany 27 lutego 1987 roku. Tę wiedze powzięliśmy po niemal 35 latach od śmierci tego wielkiego kapłana - powiedział dr Karol Nawrocki.
Jak zaznaczył, "w wyniku gry operacyjnej" PRL-owskiego wywiadu, w najbliższym otoczeniu duchownego umieszczono "dwójkę zdeterminowanych, perfidnych i doświadczonych agentów komunistycznych służb", czyli Jolantę i Andrzeja Gontarczyków. Jak zaznaczył Nawrocki, mieli oni "ostatecznie zniszczyć księdza". - Później nastąpiła śmierć, zabójstwo ks. Franciszka Blachnickiego - zaznaczył.
"Zwyciężał zło komunizmu dobrem"
Prezes IPN powiedział, że ksiądz Franciszek Blachnicki był jednym z najbardziej represjonowanych przez komunistów duchownych. Zaznaczył, że nazywał on system komunistyczny "państwem szatana".
REKLAMA
- Zwyciężał zło systemu komunistycznego dobrem, tworząc wielkie dzieła i walcząc z monopolem władzy komunistycznej na wychowanie młodego pokolenia. Stworzył największy ruch odnowy religijnej, ruch oazowy Światło-Życie - mówił.
Proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego
Postępowanie w sprawie śmierci księdza Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2001-2005. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 roku.
REKLAMA
Posłuchaj
Konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zastępcy prokuratora generalnego Andrzeja Pozorskiego oraz prezesa IPN Karola Nawrockiego:
ms/IAR, PR24, PAP
REKLAMA