Bp Wodarczyk o morderstwie ks. Blachnickiego: to podstawa, by szukać przesłanek do uznania go za męczennika

2023-03-14, 21:00

Bp Wodarczyk o morderstwie ks. Blachnickiego: to podstawa, by szukać przesłanek do uznania go za męczennika
Bp Adam Wodarczyk o księdzu Blachnickim: cechowało go odważne przywiązanie do wiary i Chrystusa. Foto: kul.pl

Biskup Adam Wodarczyk - postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że kapłana cechowało odważne przywiązanie do wiary i Chrystusa.

Na wspólnej konferencji prokurator generalny Zbigniew Ziobro i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki poinformowali we wtorek, że przyczyną śmierci duchownego w latach 80. było otrucie.

"Męczennik czasów komunizmu"

Biskup Adam Wodarczyk powiedział Polskiemu Radiu, że oczekuje na dalsze wyniki śledztwa. - Z punktu widzenia procesu beatyfikacyjnego, gdzie dotychczas sprawa księdza była prowadzona o heroiczność cnót, obecnie być może będzie to już podstawa, by szukać przesłanek do uznania go za męczennika czasów komunizmu - dodał.

Jak mówi bp Adam Wodarczyk, ks. Blachnicki jest wielkim świadkiem prawdy. - Dzisiejsza informacja pokazuje też prawdę o systemie komunistycznym - dodaje.

- Dopiero po tylu latach udało się dojść do prawdy o zamordowaniu księdza. Świadczy to o tym, jak bardzo było to działanie przewrotne i wyrafinowane, jednak świadectwo księdza - mam nadzieję - zostanie pokazane z jeszcze większym blaskiem - wskazał.

Posłuchaj

Bp Adam Wodarczyk o księdzu Blachnickim: cechowało go odważne przywiązanie do wiary i Chrystusa (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Inwigilacja i morderstwo

Ks. Franciszek Blachnicki założył Ruch Światło-Życie, który zainaugurował ruch oazowy w Polsce. Działania komunistycznych władz przeciwko niemu nasiliły się w roku 1980, kiedy zdecydowanie poparł Solidarność.

Na emigracji, gdzie znalazł się po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, był nieustannie inwigilowany przez komunistyczne służby. Zmarł nagle w Carlsbergu w Niemczech. Od 1995 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej