more_horiz
Wiadomości

Włodzimierz Karpiński pozostanie w areszcie. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 15:45
Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia obrońcy Włodzimierza Karpińskiego i utrzymał w mocy stosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy. Sekretarz miasta Warszawy i były minister skarbu w rządzie PO-PSL pozostanie w areszcie.
Włodzimierz Karpiński w siedzibie Sądu Rejonowego Katowice-Wschód
Włodzimierz Karpiński w siedzibie Sądu Rejonowego Katowice-WschódFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Włodzimierzowi Karpińskiemu zarzuty w sprawie żądania od prezesa jednej ze spółek łapówki w wysokości 2,5 proc. wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych.

Wartość zamówień wyniosła prawie 600 mln zł. Zarzuty obejmują przyjęcie kwoty prawie 5 mln zł.

Prokuratura w przesłanym Polskiemu Radiu komunikacie podkreśliła, że "czyny korupcyjne miały miejsce w okresie od kwietnia 2020 roku do grudnia 2022 roku w Warszawie, w czasie gdy Włodzimierz K. pełnił funkcje prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie, a następnie sekretarza miasta stołecznego Warszawy".

Włodzimierz Karpiński z zarzutami korupcyjnymi. Pozostanie w areszcie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sekretarza miasta Warszawy 27 lutego. Usłyszał on zarzuty korupcyjne i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany na 90 dni.

W środę sąd nie uwzględnił wniosku obrony o zwolnienie. Prokuratura Krajowa informuje, że sąd uznał, iż dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanemu surową karę jedynie środek w postaci tymczasowego aresztowania może zabezpieczyć dalszy tok postępowania. Sąd wskazał na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu.

Posłuchaj
00:19 12252194_1.mp3 Sąd potrzymał decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania Włodzimierza Karpińskiego (IAR)

Włodzimierzowi Karpińskiemu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej, 1 lutego, zatrzymano Rafała Baniaka, pełniącego w latach 2011-2015 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Po usłyszeniu zarzutów na wniosek prokuratora również został on tymczasowo aresztowany.

Zobacz także:

Linia obrony

Karpiński nie przyznaje się do winy. Według pełnomocnika podejrzanego mec. Michała Królikowskiego, który złożył zażalenie na areszt, jego klient mierzy się "z pomówieniami współpodejrzanych".

Po aresztowaniu Karpińskiego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zawieszeniu go w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta.

Zobacz także: "Nie mogą powstrzymać swojej chciwości". Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego o PO

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także