more_horiz
Wiadomości

Wycieczki izraelskiej młodzieży zostaną wznowione? Rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 05:36
Z kilkugodzinną wizytą do Warszawy przylatuje dzisiaj minister spraw zagranicznych Izraela. Eli Cohen ma zostać przyjęty przez szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua. Rozmowa polityków ma dotyczyć wznowienia wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski.
Z kilkugodzinną wizytą do Warszawy przylatuje dzisiaj minister spraw zagranicznych Izraela
Z kilkugodzinną wizytą do Warszawy przylatuje dzisiaj minister spraw zagranicznych IzraelaFoto: Sylwia Penc / Zuma Press / Forum

Każdego roku izraelska młodzież przylatywała do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski, by uczyć się historii Holokaustu. Wycieczki zostały jednak zawieszone, gdy strona polska sprzeciwiła się obecności uzbrojonych izraelskich ochroniarzy. Polski rząd podkreślał bowiem, że jest to wbrew prawu, a izraelska młodzież jest w Polsce bezpieczna.

Wstępne porozumienie

Po kilku miesiącach negocjacji udało się osiągnąć wstępne porozumienie i nie jest wykluczone, że podczas dzisiejszej wizyty zostanie podpisana finalna umowa. Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina potwierdza na razie jedynie samą wizytę.

- Pan minister Cohen przybędzie do Polski, odbędzie rozmowy ze swoim odpowiednikiem, ministrem Rauem. Obydwaj ministrowie spotkają się też z dziennikarzami - powiedział Łukasz Jasina.

Posłuchaj
00:54 12263477_1.mp3 Z kilkugodzinną wizytą do Warszawy przylatuje dzisiaj minister spraw zagranicznych Izraela (IAR)

Nauka o Holokauście

Wyjazdy młodzieży do Polski, Niemiec czy Austrii są dla Izraela jednym z najważniejszych elementów nauczania o Holokauście. Co roku do Polski w ramach takiego właśnie programu przyjeżdżało około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.

Czytaj także:

IAR/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także