Prezydent Andrzej Duda w Markowej: byli w Polsce ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę
- Pochylamy głowy nad tymi, którzy zostali zamordowani. Dziękujemy im, ich rodzinom, za ten niezwykły dar człowieczeństwa i poświęcenia; za dar dla Rzeczypospolitej jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi, który widać i dzisiaj - powiedział Andrzej Duda w Markowej na Podkarpaciu.
2023-03-24, 12:45
Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbywają się w Markowej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Bierze w nich udział prezydent RP Andrzej Duda, który zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
- Byli w czasie II wojny światowej w Polsce ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę, którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, dla drugiego człowieka, miłości bliźniego - powiedział Andrzej Duda.
Zamordowani z sąsiadami
Przypomniał, że w Polsce za pomoc Żydom pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej ze strony niemieckich oprawców groziła kara śmierci.
- Tysiące Polaków zostało w ten sposób zamordowanych, wraz ze swoimi sąsiadami, którym pomagali. O bardzo wielu zbrodniach do dziś nie wiemy - dodał.
REKLAMA
Prezydent zaznaczył, że zbrodnia, do której doszło w Markowej, przetrwała w pamięci, w dokumentach i należy do najbardziej potwornych. Zamordowano wielodzietną rodzinę, rodziców, sześcioro dzieci i siódme dziecko nienarodzone w łonie matki.
- Cała okolica wiedziała wówczas, że doszło do tej zbrodni. A praktycznie w każdej okolicznej miejscowości ukrywano Żydów. I mimo tej zbrodni większość ukrywanych na tym terenie Żydów przetrwała. Ludzie nie przestali udzielać pomocy - podkreślił.
Posłuchaj
REKLAMA
Odsłonięcie tablic
Na "Ścianie Pamięci" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej odsłonięto pięć tabliczek poświęconych pamięci osób ratujących Żydów: Stefanii i Antoniego Wawrzaszków, Marii i Szymona Fołtów oraz ich dzieci: Aleksandry, Bronisławy, Antoniego i Władysława, Marii i Ludwika Kilianów, Karoliny i Jana Kilianów oraz Piotra Kapłona.
Proces beatyfikacyjny
Następnie pod pomnikiem Ulmów wieńce złożą delegacje władz rządowych i samorządowych oraz organizacji społecznych, a wykłady wygłoszą postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów ks. Witold Burda, przewodnicząca Rady Gminy Markowa Maria Ryznar-Fołta i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
O godz. 16 na cmentarzu zaplanowano modlitwę i złożenie kwiatów na grobie rodziny Ulmów oraz grobach "Ratujących" z Markowej: Doroty i Antoniego Szylarów oraz ich córki Zofii Brody, Heleny i Jana Cwynarów, Katarzyny i Michała Cwynarów, Weroniki i Jana Przybylaków, Marii i Michała Barów oraz ich córki Weroniki.
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA