more_horiz
Wiadomości

Wielkanocne spotkanie Sybiraków. Kasprzyk: dziękujemy, że dajecie świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:51
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował Sybirakom za podtrzymywanie pamięci i wytrwał przekazywanie wiedzy o tragicznych dziejach narodu polskiego. Jan Józef Kasprzyk spotkał się warszawskimi Sybirakami z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował Sybirakom za podtrzymywanie pamięci i wytrwał przekazywanie wiedzy o tragicznych dziejach narodu polskiego
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował Sybirakom za podtrzymywanie pamięci i wytrwał przekazywanie wiedzy o tragicznych dziejach narodu polskiegoFoto: Twitter/Kombatanci

Szef Urzędu podkreślił, że postawa Sybiraków zasługuje na najwyższe uznanie. - Mimo, że Sowieci czynili wszystko, żeby pozbawić was nadziei, nie udało im się tej nadziei wyrwać z waszych serc - wróciliście do Polski. Często wasze domy zalazły się już w obszarze Związku Sowieckiego, ale nie straciliście nadziei i tę nadzieję przenieśliście do wolnej Polski. Dziękujemy wam za to, że dajecie świadectwo tego, jak było ciężko Polakom w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Wspomnienia Sybiraków

Mieczysław Pogodziński, który na Syberię został wywieziony 10 lutego 1940 roku i spędził tam ponad osiem lat, mówił, że takie spotkania świąteczne mają ogromną wartość. Sybirak podkreślił, że podczas takich spotkań między innymi wspominani są ci, którzy nie przeżyli zesłania, nie wytrzymali katorżniczej pracy i niezwykle trudnych warunków bytowych.

Andrzej Styczyński, który został wywieziony na Syberię w wieku 12 lat z terenów Łotwy w 1948 roku, zaznaczył, że spotkanie Wielkanocne w gronie Sybiraków to okazja do wspomnień. - Człowiek pamięta tamte czasy, jak było i jak jest teraz i jest porównanie, jak obchodziliśmy bardzo skromnie święta, jak nie można było swobodnie rozmawiać. Dlatego doceniamy ten czas - dodał.

Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej w sumie Sowieci w czterech masowych deportacjach wywieźli w głąb Związku Sowieckiego około 320-330 tysięcy Polaków. Deportowani Polacy osadzani byli w łagrach na Syberii i zmuszani do katorżniczej pracy. Prawdopodobnie co trzeci deportowany nie przeżył zesłania.

Posłuchaj
00:29 12276748_3.mp3 Szef Urzędu podkreślił, że postawa Sybiraków zasługuje na najwyższe uznanie (IAR)

 

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także