more_horiz
Wiadomości

Sprawa ukraińskiego zboża. Premier: Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UE

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:37
Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. To prawie 30 mln euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego - łącznie około 280 mln zł - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Premier: Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UE
Premier: Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UEFoto: Elena Larina/Shutterstock

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione.

Wsparcie rolników zapowiedziała tydzień temu szefowa KE Ursula von der Leyen. O uruchomienie środków wnioskowała Polska. 

"Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UE! Tym razem za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. To prawie 30 mln euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego - łącznie około 280 mln zł" - napisał premier w mediach społecznościowych. 

List premierów

"O tym, jak nie szkodzić lokalnym rynkom i ciężko pracującym rolnikom, rozmawiałem kolejno z przewodniczącą European Commission Ursulą von der Leyen, komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, szefami rządów państw UE, a wspólnie z pięcioma innymi premierami wystosowaliśmy w tej sprawie list z żądaniem natychmiastowego działania" - dodał Morawiecki. Wyraził wdzięczność "wszystkim europejskim przyjaciołom za walkę o sprawiedliwość i ochronę naszego wspólnego rynku".

"Dziś mamy efekty - kolejne pieniądze dla polskich rolników. Walcząc o swoje interesy, szanujemy siebie, a Polacy na tym zyskują! Rząd Prawa i Sprawiedliwości to gwarancja skutecznej polityki międzynarodowej na najwyższym szczeblu" - napisał premier.

Czytaj także:

pap/koz

Zobacz także

Zobacz także