more_horiz
Wiadomości

Beatyfikacja rodziny Ulmów. W maju pierwsze inicjatywy w ramach obchodów towarzyszących

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 21:47
Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała Polskiemu Radiu, że w maju pojawią się pierwsze działania w ramach obchodów towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny zaplanowano na 10 września w Markowej na Podkarpaciu.
Beatyfikacja rodziny Ulmów
Beatyfikacja rodziny UlmówFoto: Instytut Pamięci Narodowej

W Belwederze odbyło się inauguracyjne posiedzenie powołanego przez prezydenta Komitetu do spraw Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Minister Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że te inicjatywy będą organizowane zarówno przed, jak i po wrześniowej uroczystości, w kraju i za granicą.

- Chcemy odwołać się do ludzi kształtujących opinię publiczną, także do dziennikarzy zagranicznych. Chcemy zaprosić ich do Polski i pokazać naszą historię i ten kontekst życia i działalności rodziny Ulmów. (...) I to jest jeden zakres tematyczny, czyli polityka historyczna, edukacja - tu w Polsce i za granicą, również do środowisk polonijnych. Padła też propozycja, żeby wykorzystać nasze placówki misyjne - relacjonowała rozmówczyni Polskiego Radia.

"Obywatelski zakres inicjatyw"

Szefowa Kancelarii Prezydenta zwróciła również uwagę na obywatelski zakres inicjatyw towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów. 

- To jest kwestia rozmowy o rodzinie. Nie byłoby pewnie tej historii rodziny Ulmów, gdyby nie polska tradycja rodzinna, gdyby nie wychowanie w tej rodzinie - wyjaśniła Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak dodała, istotne będzie podkreślenie istoty i znaczenia rodziny, jako źródła siły, miłosierdzia, wiary i poświęcenia.

Posłuchaj
00:28 12279305_1.mp3 Minister Grażyna Ignaczak-Bandych: inicjatywy będą organizowane zarówno przed, jak i po wrześniowej uroczystości, w kraju i za granicą (IAR)

 

Prezydencka minister mówiła też o potrzebie zaangażowania Instytutu Pamięci Narodowej. Jak wyjaśniła, naukowcy powinni przygotować "końcowe publikacje dotyczące zaangażowania Polaków w ratowanie Żydów pod okupacją niemiecką".

Posłuchaj
00:28 12279305_2.mp3 Grażyna Ignaczak-Bandych: to jest kwestia rozmowy o rodzinie (IAR)

 

Czytaj także:

Na wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej spodziewanych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Uroczystość będzie z dwóch powodów wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła, bowiem na ołtarze zostanie wyniesiona jednocześnie cała rodzina, a także nienarodzone dziecko.

Zobacz reportaż z Markowej. Posłuchaj świadków wydarzeń:

IAR/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także