more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: żaden ambasador nie zrobi dla kraju tyle, ile Polacy mieszkający za granicą

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 19:39
- Możemy być dumni z pracy, którą wykonali nasi przodkowie i jaką my codziennie wykonujemy na rzecz Polski - powiedział premier. Zwracając się do Polaków mieszkających za granicą Mateusz Morawiecki podkreślił: "Jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców. Dziękuję za świetną robotę, którą wykonujecie".
Premier Mateusz Morawiecki: świętujmy dziś razem, rozsiani po całym świecie, ale zjednoczeni. I zawsze bądźmy dumni z Polski
Premier Mateusz Morawiecki: świętujmy dziś razem, rozsiani po całym świecie, ale zjednoczeni. I zawsze bądźmy dumni z PolskiFoto: Mateusz Morawiecki/Facebook (screen)

2 maja obchodzony jest dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Premier Morawiecki, w zamieszczonym we wtorek na Twitterze nagraniu, podkreślił, że to dzień, w którym wszyscy Polacy jednoczą się pod biało-czerwoną flagą. - To nasze barwy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kraju, czy za granicą - zaznaczył.

"Polska to miejsce w sercu"

Jak wskazywał, "Polacy wiedzą najlepiej, że Polska to zarówno miejsce na mapie, jak i miejsce w sercu". - Bez tej Polski wewnętrznej, którą nieśliśmy w sercach przez 123 lata, nie odrodziłaby się nasza ojczyzna. Dziś Polska to piękny i wspaniały kraj. Możemy być dumni z pracy, którą wykonali nasi przodkowie i jaką my codziennie wykonujemy na rzecz Polski - powiedział szef rządu.

Premier zauważył, że Polacy mieszkający poza naszymi granicami mają szczególną możliwość działania dla ojczyzny. - Gdziekolwiek jesteście i cokolwiek robicie, dajecie świadectwo o Polsce. Pokazujecie, że Polacy są dobrymi pracownikami, dobrymi rodzicami, dobrymi przedsiębiorcami, dobrymi studentami i uczniami, są ludźmi, którzy umieją łączyć tradycje z nowoczesnością. Nie boją się nowych wyzwań, a jednocześnie nie wstydzą się swoich korzeni - wyliczał szef rządu.

"Jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców"

Premier podkreślił również, że zawsze powtarza - i każdy dyplomata się z nim zgodzi - "że żaden ambasador nie jest w stanie tyle zrobić dobrego dla swojego kraju, ile robią mieszkający za granicą Polacy". - To wy jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców. Dziękuję za świetną robotę, którą wykonujecie - powiedział Morawiecki. - Nie byłbym też dobrym gospodarzem, gdybym nie wspomniał na koniec, że Polska zawsze na was czeka, czy to na odwiedziny, czy na powrót - dodał.

- Pamiętajcie, nie bez powodu opis dworu w "Panu Tadeuszu" jest symbolicznym obrazem naszej ojczyzny: "W tym domu dostatek mieszka i porządek, brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna  wszystkich w gościnę zaprasza". Świętujmy dziś razem, rozsiani po całym świecie, ale zjednoczeni. I zawsze bądźmy dumni z Polski - powiedział premier.

Dzień Flagi RP

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r.. Dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 r. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Czytaj także:


PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także