more_horiz
Wiadomości

Premier odpowiedział Tuskowi ws. 800+. "Nie tańczymy do muzyki, którą on zagra, bo byśmy zbankrutowali"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 20:07
Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do propozycji Donalda Tuska, by 500+ było zwaloryzowane od 1 czerwca, powiedział w Polsat News, że PiS ma rozpisany program i sekwencjonuje swoje propozycje w oparciu o własną strategię, która w pierwszej kolejności bierze pod uwagę stabilność finansów publicznych. - Nie tańczymy do muzyki, którą gra Tusk, bo inaczej byśmy dawno zbankrutowali - powiedział szef rządu.
Premier o propozycji ws. waloryzacji 500+ od 1 czerwca: nie tańczymy do muzyki, którą gra Tusk, bo byśmy zbankrutowali
Premier o propozycji ws. waloryzacji 500+ od 1 czerwca: nie tańczymy do muzyki, którą gra Tusk, bo byśmy zbankrutowaliFoto: Shutterstock/TomaszKudala

Premier został zapytany w wywiadzie o propozycje lidera PO Donalda Tuska z poniedziałkowego spotkania z wyborcami w Krakowie - dot. tego, by waloryzacja 500+ obowiązywała przed wyborami, od 1 czerwca, i o to, by podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł.

- Widziałem tę sekwencję, tego, co mówił Tusk. Najpierw powiedział: nie licytujmy się na nieodpowiedzialne propozycje PiS, po czym chwilę później powiedział: proponujemy dwa razy wyższą kwotę wolną od podatku. I powiedział to ten człowiek, który przez osiem lat podniósł kwotę wolną od podatku o 2 zł. (...) Było wołanie, prośby: proszę podnieść tę kwotę wolną do 4,6 tys. zł. Nie zrobił zupełnie nic. Teraz wyskakuje jak królik z kapelusza. Jest niewiarygodny - powiedział Morawiecki.

Waloryzacja 500+

Odnosząc się do propozycji Tuska, by waloryzacja 500+ została uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tak, by obowiązywała od 1 czerwca, premier stwierdził: "nasze propozycje są bardzo konkretne, mamy rozpisany nasz program między konwencją, która właśnie się zakończyła, a wrześniową; mamy sekwencję bardzo precyzyjnych propozycji". - Nie tańczymy do muzyki, którą gra Tusk, bo inaczej byśmy dawno zbankrutowali - dodał.

- Cieszę się, że po naszej stronie jest żywiołowość, że po ośmiu latach rządzenia mamy nowe pomysły - podkreślił szef rządu. Jak powiedział, PiS proponuje 60-proc. waloryzację 500+, podczas gdy inflacja przez osiem lat to ok. 46 proc.

Czytaj także:

Zobacz również: Rafał Bochenek w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także