more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński o 800+: ta podwyżka spowoduje, że realna siła nabywcza tego "plus" będzie większa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 18:27
- Ta podwyżka spowoduje, że realna siła nabywcza tego "plus" będzie większa niż w momencie wprowadzenia. Większa podwyżka niż inflacja - mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie transmitowanym na antenach Polskiego Radia 24 i Programu 1 Polskiego Radia o zapowiedzi podwyżki świadczenia 500+.
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński Foto: PR24

Jarosław Kaczyński tłumaczył w rozmowie z Jerzym Jachowiczem, że w podwyższeniu świadczenia 500+ "chodzi o podtrzymanie programu, który działa, przyniósł liczne pozytywne efekty, ale który został ograniczony przez proces inflacyjny".

- W momencie, w którym to 500+ było wprowadzane, wartość złotówki była istotnie większa niż w tej chwil, ale ta podwyżka spowoduje, że realna siła nabywcza tego "plus" będzie większa niż w momencie wprowadzenia - tłumaczył prezes PiS.

Propozycja PO

Prezes PiS powiedział, że pomysł zwiększenia świadczenia z programu Rodzina 500+ od początku czerwca jest niepoważny i niemożliwy do przeprowadzenia.

Były premier odniósł się w ten sposób do propozycji PO, która chce podwyższyć świadczenie od początku czerwca, a nie od 1 stycznia, jak zapowiedziało PiS. Jak wyjaśnił, tego typu działanie wymagałoby np. zmiany budżetu.

Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że autostrady miałyby być darmowe od początku sezonu urlopowego. Chodzi o drogi państwowe. To rozwiązanie ma wejść w życie od 1 lipca. Jak dodał, w przypadku prywatnych odcinków sprawa jest bardziej skomplikowana.

- Sądzę, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy - obiecał były premier. 

 

Reforma sądownictwa

O reformie sądownictwa mówił z kolei, że jest ona zadaniem dla Polski. Były premier podkreślił, że wymiar sprawiedliwości jest skonstruowany fatalnie i działa fatalnie. Dodał, że polskie państwo, polski ustrój nie będzie funkcjonował dobrze bez zreformowanego sądownictwa.

Jarosław Kaczyński stwierdził ponadto, że inflacja spada, a proces ten będzie miał charakter trwały. Były premier podkreślił, że według ekspertów inflacja do końca roku ma spaść poniżej 10 proc., a potem jeszcze bardziej.

Pytany o Mariusza Błaszczaka, zaznaczył, że wicepremier, minister obrony narodowej realizuje swoje zadania bardzo dobrze. Były premier dodał, że domaganie się dymisji Mariusza Błaszczaka przez opozycję jest działaniem na korzyść Kremla.

Podkreślił też, że trzeba wyjaśnić, dlaczego w meldunku z 16 grudnia ubiegłego roku stwierdzono, iż nie została naruszona przestrzeń powietrzna Polski. Były premier stwierdził, że raport w tej sprawie jest na biurku prezydenta i premiera.

- Trzeba wyjaśnić, dlaczego tak się stało, i wyciągnąć z tego wszelkiego rodzaju konsekwencje - dodał.

Współpraca z NATO

Jarosław Kaczyński powiedział także, że Polska będzie miała supernowoczesne rodzaje broni, wyposażenia elektronicznego i programów komputerowych. - Polska realizuje zamówienia broni przeciwrakietowej, jednak czas doprowadzenia do finału jest długi - zauważył.

Dodał, że Polska będzie musiała w tych sprawach współpracować z NATO. Ponadto - jeśli chodzi o te obszary - będą musiały zapadać dodatkowe decyzje.

ZAPIS AUDIO WYWIADU Z PREZESEM PiS JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM:


Posłuchaj
32:28 _PR24_AAC 2023_05_17-18-15-14.mp3 Wywiad Jerzego Jachowicza z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim (PR24)

 

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 18.15

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także