more_horiz
Wiadomości

Suski odpowiada Budce na propozycje ws. 500+. "To populizm, gra na takiej zasadzie: »kto głupi, ten uwierzy«"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 07:39
- To oczywista gra, bo jeśli rzeczywiście by chcieli wprowadzenia tego, to złożyliby ten wniosek wcześnie - powiedział poseł PiS Marek Suski pytany o propozycję PO dotyczącą waloryzacji programu 500+. Jak dodał, propozycja Borysa Budki to populizm, oraz "pełna, z premedytacją działalność polityczna, populizm, gra na takiej zasadzie: »kto głupi, ten uwierzy«".
Zdaniem Marka Suskiego, propozycja klubu PO ws. waloryzacji 500+ to hucpa i populizm
Zdaniem Marka Suskiego, propozycja klubu PO ws. waloryzacji 500+ to "hucpa i populizm"Foto: PAP/Leszek Szymański/ PAP/Paweł Supernak

W środę szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka poinformował, że jego formacja złożyła w środę w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500+ do 800 złotych od 1 czerwca br. - Chcemy wyjąć z festiwalu obietnic wyborczych Kaczyńskiego coś, co jest elementarną przyzwoitością, czyli waloryzacja świadczenia 500+. Już dzisiaj to świadczenie jest warte mniej więcej o około 230 zł mniej, niż w czasie, gdy było uchwalone - powiedział Budka. Jak dodał, jeśli szef PiS Jarosław Kaczyński "traktuje poważnie swoje zobowiązania, powinien poprzeć takie rozwiązania".

"Polityczna hucpa i populizm"

W ocenie Marka Suskiego, "to hucpa polityczna". - Platforma Obywatelska dobrze zdaje sobie sprawę, że w trakcie roku budżetowego znalezienie kilkudziesięciu dodatkowych miliardów jest wykluczone - podkreślił.

- To oczywista gra, bo jeśli rzeczywiście by chcieli wprowadzenia tego, to złożyliby ten wniosek wcześniej, a nie twierdzą, że mieli go w szufladzie, tak jak twierdzili, że projekt 500+ w szufladzie miała premier Ewa Kopacz - powiedział wiceszef klubu PiS. - Pełna, z premedytacją działalność polityczna, populizm, gra na takiej zasadzie: "kto głupi, ten uwierzy" - ocenił poseł.

PiS podnosi świadczenie 500+ do 800 złotych

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500+ od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką 800 złotych. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował w poniedziałek, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. Podczas wtorkowego posiedzenia klubu KO w Krakowie Tusk zapowiedział, że w środę KO złoży w Sejmie projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus.

Projekt jeszcze w tej kadencji?

Marek Suski pytany, kiedy projekt PiS ws. świadczenia 500 plus może trafić do Sejmu, odpowiedział:, że "jak będzie gotowy, to będzie natychmiast". - Jeszcze parę posiedzeń w Sejmie przed nami, bo do wyborów jest jeszcze kilka miesięcy - dodał. - Jesteśmy w stanie to przyjąć na jednym posiedzeniu Sejmu - podkreślił.

- Nie ma problemu, żebyśmy zdążyli to uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, a następna kadencja Sejmu też będzie z większością Prawa i Sprawiedliwości, więc tego nie cofniemy - powiedział polityk. - Chyba, ze Platforma dojdzie do władzy i stwierdzi, że "pieniędzy nie ma i nie będzie" i może to zlikwidować. Chociaż dzisiaj się zarzekają, a my znamy to jak dawali, kiedy rządzili, więc patrząc na te ich działania ich wiarygodność jest w tej materii bliska zeru - ocenił.

Premier zapowiada konsultacje społeczne

Na konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "prawdopodobnie w czerwcu będzie okres konsultacji społecznych (projektu), następnie przyjęcie na rządzie".

Zgodnie z zapowiedziami wyższe świadczenie ma trafić do rodziców od 1 stycznia 2024 r. Premier podkreślił, że wówczas inflacja powinna spadać. "Program 800+ wdrażamy wtedy, kiedy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Coraz więcej analiz wskazuje, że inflacja będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku. Może nawet w listopadzie" - poinformował premier.

Czytaj także:

Zobacz także: "To szach-mat prezesa Kaczyńskiego". Dariusz Stefaniuk o 800+ na każde dziecko

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także