more_horiz
Wiadomości

Darmowe leki. Kiedy zostanie pokazany projekt? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 21:19
Celujemy na końcówkę czerwca. Myślę, że najpóźniej za miesiąc będzie pokazany projekt - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, kiedy do Sejmu trafi projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Adam Niedzielski o projekcie dot. darmowych leków
Adam Niedzielski o projekcie dot. darmowych lekówFoto: Ministerstwo Zdrowia

Szef resortu zdrowia w piątek w TVP Info pytany był o zapowiedziane rozszerzenie programu darmowych leków o kolejne grupy uprawnionych. Obecnie program adresowany jest do osób w wieku 75+.

W miniony weekend podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił m.in., że od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Od kiedy będą bezpłatne leki?

- Celujemy na 1 stycznia, ale przymierzamy się, czy ewentualnie nie byłoby możliwości wcześniejszego wprowadzenia tego programu. Na razie analizujemy taki wariant, żeby ewentualnie w ostatnim kwartale 2023 r., ale - tak jak mówię - decyzja jeszcze nie zapadła - powiedział Niedzielski, pytany, od kiedy konkretnie będą bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+.

Pytany zaś o koszty rozszerzenia programu odpowiedział: "szacujemy, (że) mniej więcej 1,5-2 mld zł więcej". - To są poważne środki, które w ramach budżetu zdrowia będą dostępne - dodał.

Podał, że w tej chwili, jeśli chodzi o realizację programu darmowych leków dla seniora 75+ dostępnych jest mniej więcej 2 tys. pozycji. - To jest oczywiście taki zakres leków, który został wybrany pod kątem schorzeń seniorów, pod kątem sytuacji, czy przewlekłych chorób, które dotyczą osób starszych, ale kompletna lista w tej chwili leków refundowanych to jest ponad 4 tys., czyli widzimy, że mniej więcej połowa jest w ramach programu - zaznaczył.

Czytaj więcej:

- To, nad czym teraz pracujemy - i myślę, że to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć - że pracujemy też nad takim wariantem, żeby ta liczba leków darmowo, zupełnie darmowo dostępnych była listą maksymalną na refundacji, czyli osiągnęła tą granicę, ta liczbę ponad 4 tys. - wskazał szef MZ.

Adam Niedzielski odniósł się też do pytania, kiedy projekt ustawy w sprawie darmowych leków dla dzieci i osób 65+ trafi do Sejmu. - Celujemy na końcówkę czerwca, czyli myślę, że za miesiąc najpóźniej będzie pokazany projekt - odpowiedział. 

Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także