more_horiz
Wiadomości

"Odpowiedzią tej wiary stała się miłość do Chrystusa". Abp Jędraszewski świętuje 50-lecie kapłaństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 16:39
W sobotę odbyła się w Krakowie Msza Święta z okazji 50-lecia święceń kapłańskich abp. Jędraszewskiego, podczas której arcybiskup wyraził swoją wdzięczność wobec Boga za dane mu powołanie do kapłaństwa.
Abp Jędraszewski świętuje 50-lecie kapłaństwa
Abp Jędraszewski świętuje 50-lecie kapłaństwaFoto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Na początku Mszy św. z okazji złotego jubileuszu święceń kapłańskich abp. Marka Jędraszewskiego głos zabrał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Wyrażamy wdzięczność Bogu za wszelkie łaski otrzymane przez naszego jubilata, księdza arcybiskupa Marka, podczas 50. lat jego pracy kapłańskiej oraz te, jakimi mógł on sam dzielić się z ludem Bożym w naszej ojczyźnie i poza jej granicami - powiedział abp Stanisław Gądecki.

- Uwierzyłem w Jezusa Chrystusa, w jego posłanie przez Ojca dla naszego zbawienia. W to, że jest on darem Ojca dla świata, w tym także i dla mnie. Odpowiedzią tej wiary stała się miłość do Chrystusa wyrażona w moim biskupim zawołaniu - wyznał arcybiskup Marek Jędraszewski.

Służba Bogu i Kościołowi

Metropolita ocenił, że "dzisiaj, kiedy w tej przesławnej katedrze na Wawelu obchodzę 50 rocznicę święceń kapłańskich wszystko to brzmi wprost niewiarygodnie". Zaznaczył, że budzi się w nim ogromne uczucie pokory a przede wszystkim trudnej do wyrażenia wdzięczności wobec Boga. Dla Boga, "który w swej opatrzności zechciał mnie kiedyś powołać i wybrać na wyłączną służbę dla siebie i dla Kościoła" - zaznaczył.

- Pragnę dzisiaj, tutaj w tym miejscu wyrazić moją wdzięczność wobec ludzi, którzy kształtowali we mnie wiarę w Boga i miłość do jego syna Jezusa Chrystusa - powiedział.

We Mszy świętej wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Ryszard Terlecki i była premier Beata Szydło.

Historia powołania

Abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem tamtejszego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej i na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję metropolity krakowskiego sprawuje od grudnia 2016 roku.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: abp Marek Jędraszewski o atakach na Jana Pawła II

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także