more_horiz
Wiadomości

Ogromne środki na system opieki zdrowotnej. Niedzielski podaje liczby

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 11:06
W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "na system opieki zdrowotnej przeznaczone zostanie w tym roku więcej niż 160 mld złotych". - Dla szpitali zwiększona zostanie o 10 proc. ogólna pula punktów w ryczałcie, co pozwoli w ciągu roku realizować zawieszone wykonania świadczeń medycznych. Na to pójdzie dodatkowe ok. 3 mld zł - dodał.
Adam Niedzielski: w tym roku na system opieki zdrowotnej przeznaczone zostanie ponad 160 mld zł.
Adam Niedzielski: w tym roku na system opieki zdrowotnej przeznaczone zostanie ponad 160 mld zł.Foto: PAP/Paweł Supernak

- W tym roku nakłady w porównaniu z rokiem 2015 podwoiły się. Mówię o całej kwocie przeznaczanej na system opieki zdrowotnej. W roku 2015 nakłady wynosiły 70 mld. zł, natomiast plan budżetowy na ten rok to jest ponad 160 mld. zł - powiedział minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej na temat zwiększenia finansowania ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem systemu szpitalnego.

"Szybsza odbudowa zdrowia publicznego"

- Nadal będziemy podejmowali dalsze kroki, które zwieszają te nakłady - zapowiedział minister. - Nowe rozwiązanie odpowiada zarówno za zwiększenie minimalnych wynagrodzeń, zwiększenie środków ze względu na inflację, ale również jest próbą docenienia i promowania podmiotów, które przyczyniają się do szybszej odbudowy zdrowia publicznego - podkreślił.

Zaznaczył, że MZ widzi, iż "szpitale przekraczają limity zapisane w ryczałtach". Co - według niego - oznacza, że "odbudowa zdrowia publicznego w dobie postcovidowej nabiera tempa". - Chcemy promować te podmioty - dodał Niedzielski.

- W ramach limitów, które mają szpitale dysponujące środkami w formie ryczałtu, zdecydowaliśmy się zwiększyć limity o 10 proc. - powiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że pozwoli to "w ciągu dalszego roku realizować zawieszone wykonania świadczeń medycznych, jakie zaobserwowaliśmy w pierwszy kwartale".

"3 miliardy złotych w ujęciu rocznym"

Jak zaznaczył, "szacujemy, że pula punktów to jest dodatkowo ok. 3 mld zł. w ujęciu rocznym".

Szef MZ powiedział, że "wzrost minimalnych wynagrodzeń medyków, którzy są zatrudnieni w ramach umów o pracę, również będziemy zwieszali pulę środków, która idzie na osoby, które są zatrudniane w ramach czy w formie kontraktów, ale też nie tylko pracowników medycznych, którzy są przewidziani, których grupy zawodowe są opisane w załączniku do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w systemie opieki zdrowotnej". - Na to chcemy przeznaczyć ponad 7 mld zł w ujęciu rocznym - wskazał.

- Do tego dokładamy komponent inflacyjny, który będzie dotyczył zmiany wycen świadczeń, czyli będzie podwyższona cena, za jaką NFZ kupuje świadczenia od podmiotów leczniczych. Sumarycznie w ujęciu rocznym nakłady zwiększą się o ok. 15 mld zł - powiedział szef MZ.

"Nakłady w tym roku podwoiły się"

- W tym roku nakłady w porównaniu z rokiem 2015 podwoiły się. Mówię o całej kwocie przeznaczanej na system opieki zdrowotnej. W roku 2015 nakłady wynosiły 70 mld. zł, natomiast plan budżetowy na ten rok to jest ponad 160 mld. zł - zaznaczył minister Niedzielski.

Zastrzegł, że udało się to "dzięki uszczelnieniu finansów publicznych". - Nadal będziemy podejmowali dalsze kroki, które zwieszają te nakłady - zapowiedział.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Adam Niedzielski gościem Polskiego Radia 24

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także