Polska obrona przeciwlotnicza. Znamy firmę, która wybuduje laboratorium do testowania pocisków rakietowych

W piątek Polska Grupa Zbrojeniowa i Hochtief Polska zawarły umowę generalnego wykonawstwa robót budowlanych w ramach inwestycji Laboratorium Hardware-in-the-Loop (HWIL), które posłuży do testowania pocisków rakietowych.

2023-05-26, 16:45

Polska obrona przeciwlotnicza. Znamy firmę, która wybuduje laboratorium do testowania pocisków rakietowych
PGZ wybrała generalnego wykonawcę ws. budowy laboratorium do testowania pocisków rakietowych.Foto: twitter.com/@PGZ_pl

Budowa laboratorium to wypełnienie jednego z postanowień offsetu towarzyszącego zakupowi systemu Patriot w programie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Jest to druga z zaplanowanych umów na roboty budowlane związane z tą inwestycją.

Spółka Hochtief Polska jako podmiot odpowiedzialny za kompleksową realizację prac budowlanych i montażowych, została wybrana do roli generalnego wykonawcy w otwartym postępowaniu zakupowym przeprowadzonym przez PGZ S.A.

Prace budowlane są zaplanowane na okres 60 tygodni od dnia zawarcia umowy i zakończą się uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dla kompletnej infrastruktury, w ramach której zostaną zainstalowane i zintegrowane urządzenia do symulacji rakiet przekazywane w ramach offsetu dla pierwszej fazy programu Wisła.

"To laboratorium jest niezbędne, aby włączyć się w rozwój techniki rakietowej"

Według zapowiedzi - infrastruktura, której dotyczy umowa, pozwoli na rozwój laboratorium HWIL i instalację dodatkowego oprzyrządowania badawczego, w tym m.in. specjalistycznej komory bezodbiciowej do testowania głowic radiolokacyjnych rakiet. Ta zdolność ma zostać przekazana w ramach offsetu towarzyszącego planowanej drugiej fazie programu Wisła.

REKLAMA

- Znajdujemy się w kluczowym dla inwestycji momencie, jakim jest podpisanie umowy na generalne wykonawstwo robót budowlanych laboratorium HWIL. Wybraliśmy do tego zadania doświadczonego partnera, który od strony budowlanej, pomoże nam zrealizować nasze ambicje i aspiracje w zakresie dalszego rozwoju branży rakietowej w Grupie Kapitałowej PGZ - powiedział (cytowany w komunikacie) kierownik projektu HWIL w PGZ Roger Burek-Bors.

Dodał, że "nowoczesne laboratorium HWIL, wyposażone w odpowiednie systemy oraz oprzyrządowanie badawcze jest niezbędne, aby w następnych latach włączyć się w rozwój techniki rakietowej i sprostać jako przemysł wyzwaniom bezpieczeństwa u naszych granic, a także wnieść wkład w budowę zdolności rakietowych polskiej armii".

Modelowanie i symulacja systemów rakietowych

- Możliwość realizacji tego przedsięwzięcia jest dla nas cennym doświadczeniem, ponieważ będzie to jedyny tego typu obiekt w Polsce - zauważył prezes Hochtief Polska Tadeusz Blecha. - Cieszymy się, że Hochtief Polska weźmie pośredni udział w procesie wzmacniania potencjału obronnego naszego kraju - kontynuował.

Laboratorium HWIL będzie służyło do modelowania i symulacji systemów rakietowych, w tym rakiet, w szczególności badania procesu naprowadzania. Jego urządzenia znajdą zastosowanie przy implementacji nowego podejścia do projektowania rakiet.

REKLAMA

Obiekt umożliwi też przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych, które są niezbędne w procesie rozwoju tego typu sprzętu wojskowego, do środowiska laboratoryjnego.

Nie tylko program Wisła

Zarządcą laboratorium HWIL jest PGZ, która integruje i koordynuje działania swoich poszczególnych spółek, zaangażowanych w to przedsięwzięcie: PCO, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, PIT-Radwar oraz Mesko.

Budowa laboratorium HWIL to wypełnienie jednego z postanowień umów offsetowych między PGZ S.A. i firmą Lockheed Martin - producentem wybranych przez Polskę pocisków do systemu Patriot - dotyczących współpracy przy realizacji pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Wyposażenie do modelowania rakiet PGZ zamierza wykorzystywać nie tylko w programie Wisła, ale i przy innych pociskach produkowanych przez swoje spółki.

REKLAMA

Baterie Patriot i system zarządzania walką

Program Wisła dotyczy pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. Polska zakupi dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot z pociskami PAC-3 MSE oraz systemem zarządzania walką IBCS.

Komponenty baterii, w tym wyrzutnie, są produkowane w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ. Wartość kontraktu zawartego w marcu 2018 r. w ramach pierwszej fazy wynosi 4,75 mld dolarów.

Czytaj także:

REKLAMA

Zobacz: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej