Skandaliczny wyrok wobec Poczobuta. MSZ: to dowód złej woli białoruskiego reżimu
Do utrzymania wyroku ośmiu lat pozbawienia wolności dla Andrzeja Poczobuta przez białoruski Sąd Najwyższy odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Decyzja jednoznacznie wskazuje na złą wolę władz w Mińsku w kwestii przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi - twierdzi MSZ. W oświadczeniu podkreślono, że MSZ nieustannie wzywa do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
2023-05-26, 17:22
Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy ogłoszony w lutym tego roku wyrok sądu niższej instancji - osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok jest prawomocny. Rozprawa apelacyjna odbyła się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył. O odrzuceniu apelacji powiadomiły w komunikacie służby prasowe białoruskiego Sądu Najwyższego.
MSZ: wyrok na Andrzeja Poczobuta wskazuje na złą wolę władz Białorusi
"Utrzymanie wyroku 8 lat pozbawienia wolności dla Andrzeja Poczobuta jednoznacznie wskazuje na złą wolę władz w Mińsku w kwestii przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Nieustannie wzywamy do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zaprzestania represji" - czytamy we wpisie MSZ, opublikowanym w piątek na Twitterze.
Andrzej Poczobut to działacz zdelegalizowanego w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi. Jest obywatelem Białorusi polskiej narodowości. Jako dziennikarz współpracował m.in. z polskimi mediami. W przeszłości za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 r. Alaksandra Łukaszenki trafiał do aresztu i był sądzony. Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi, Poczobut - pasjonat historii - wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.
Trwa walka o uwolnienie Andrzeja Poczobuta
Poczobuta zatrzymano w rodzinnym Grodnie w marcu 2021 r. Od tamtego czasu aktywista przebywał w areszcie. Według białoruskiego sądu Poczobut miał "wzywać do sankcji i innych działań na szkodę Białorusi" za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić "celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym". Wyrok sądu pierwszej instancji - osiem lat kolonii karnej - zapadł 8 lutego tego roku.
REKLAMA
Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta, będącego przedstawicielem polskiej mniejszości i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. MSZ RP zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.
Posłuchaj
- Polityczny wyrok ws. Poczobuta. Polska odpowie kolejnymi sankcjami
- Rosjanie przeprowadzili atak chemiczny na odcinku awdijiwskim. Ukraińcy odparli szturm
- Polska zablokuje na granicy ciężarówki z Rosji i Białorusi. Jest projekt rozporządzenia szefa MSWiA
IAR/PAP/jmo
REKLAMA