more_horiz
Wiadomości

Szczepienia przeciw HPV. Minister zdrowia: rodzice zapisali już ponad 400 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 20:35
Gabinety POZ wystawiły w swoich kalendarzach 2750 terminów szczepień przeciw HPV. Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci. Na infolinię dzwoniło blisko 1,5 tys. osób - poinformował w sobotę, w pierwszym dniu zapisów na szczepienia, minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski: Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci na szczepienia przeciw HPV
Adam Niedzielski: Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci na szczepienia przeciw HPVFoto: TT/@MZ_GOV_PL

Od soboty można rejestrować dziewczęta i chłopców w wieku 12 i 13 lat na bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą zapisać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii 989.

"Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci"

"Mimo weekendu mamy pierwszych zainteresowanych szczepieniami przeciw HPV. Od godziny 7.00 gabinety POZ wystawiły w swoich kalendarzach 2750 terminów szczepień. Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci. Na infolinię 989 dzwoniło blisko 1,5 tys. osób, często po prostu po informację" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 r., są dobrowolne. Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień przeciw HPV to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Szczepienia w 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dzieci, odpowiadające wiekowo tej grupie, które w dniu rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisy prowadzone są także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła. 

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. 

Czytaj więcej:

Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także