more_horiz
Wiadomości

Aleś Zarembiuk: presja Białorusi na granicę będzie rosnąć. To próba wpływania na sytuację w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:29
Zdaniem prezesa fundacji Dom Białoruski Alesia Zarembiuka, można się spodziewać większego nacisku na polską granicę ze strony białoruskiej. Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że jest to konsekwencja zdecydowanej postawy polskich władz i polskiego społeczeństwa wobec zbrodniczej, mocarstwowej polityki Kremla.
Gość Radiowej Trójki Aleś Zarembiuk podkreślił, że presja ze strony Białorusi na polską granicę będzie rosła, bo jest to próba wpływania na sytuację wewnętrzną w kraju
Gość Radiowej Trójki Aleś Zarembiuk podkreślił, że presja ze strony Białorusi na polską granicę będzie rosła, bo jest to próba wpływania na sytuację wewnętrzną w krajuFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

To jest operacja hybrydowa, która może się nasilać - szczególnie, że w Polsce będą wybory - powiedział Aleś Zarembiuk, komentując w Programie 3 Polskiego Radia presję migracyjną na polską granicę.

Aleś Zarembiuk: Rosja i Białoruś próbują wpływać na sytuację w Polsce

- W taki sposób Rosja i Białoruś starają się zmienić sytuację wewnątrz Polski na korzyść Kremla, na korzyść Łukaszenki. Bo ta postawa Polski wobec Białorusi i wobec Ukrainy, to jest to, czego oczekują nasze społeczeństwa - wyjaśnił.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że wsparcie Polski i całej Europy dla krajów, pozostających pod dyktatem władz w Moskwie, a także kolejne sankcje nakładane na dyktatorów i ich reżimy, mają duże znaczenie. Dodał, że Białorusini popierają te sankcje, bo zdają sobie sprawę z konieczności obalenia systemu, który prześladuje własnych obywateli.

Sankcje Polski wobec Białorusi za represje na Andrzeja Poczobuta

Dziś polski rząd poinformuje o reakcji na nieustające represje wobec Andrzeja Poczobuta. Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.

Przygotowana została lista kilkuset funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki - między innymi prokuratorów i sędziów - którzy są częścią aparatu represji wobec mniejszości polskiej, w tym Andrzeja Poczobuta. W piątek opublikowany został też projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie zawieszenia, do odwołania, ruchu towarowego na przejściach z Białorusią dla ciężarówek, ciągników, przyczep oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi lub Rosji.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:32 Zarembiuk IAR.mp3 Aleś Zarembiuk zwrócił uwagę, że jest to konsekwencja zdecydowanej postawy polskich władz i polskiego społeczeństwa wobec zbrodniczej, mocarstwowej polityki Kremla (IAR)
Posłuchaj
00:30 Zarembiuk IAR (2).mp3 Jak zaznaczył Aleś Zarembiuk, sam nie jest zwolennikiem sankcji, ale kiedy każdego dnia białoruski reżim aresztuje, torturuje i przetrzymuje dziesiątki osób, to jego zdaniem sankcje powinny być wprowadzone i utrzymane (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także