Rząd zapowiada zmiany dla przedsiębiorców. Chodzi o składki na ZUS

2023-05-31, 14:40

Rząd zapowiada zmiany dla przedsiębiorców. Chodzi o składki na ZUS
Waldemar Buda zapowiedział zmiany w tzw. małym ZUS. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

- Mamy informację o oczekiwaniu rynku, przedsiębiorców i ich zrzeszeń, że taka preferencja dla małych przedsiębiorców jest potrzebna - powiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiadając zmiany w systemie opłat ZUS dla małych działalności. Chodzi o wydłużenie tzw. małego ZUS o rok. Zmiany miałyby wejść w życie od sierpnia.

- Analizując dane zauważyliśmy, że istnieje taka grupa przedsiębiorców, którzy osiągają przychód do 120 tys. zł i wyłączeni są z programów, które są dostępne dla innych. Dlatego dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego
wprowadzamy dla takich przedsiębiorców "mały ZUS" - powiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pomoc dla małych

Jak mówił szef resortu rozwoju, dzięki nowemu pomysłowi rządu "składka na ZUS dla przedsiębiorców będzie obniżona nawet o 50 procent". - Świadczenie [małego ZUS - red.] będzie można przedłużyć o rok. To rozwiązanie po przejściu procedury legislacyjnej ma wejść w życie od 1 sierpnia br. - wyjaśnił.

Wskazał, że chodzi m.in. o zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, działalności najczęściej wykonywane osobiście, z których osiągasię roczne przychody nie wyższe niż 120 tys. zł brutto. Jak mówił, ów "mały ZUS" będzie "zmniejszany proporcjonalnie do osiąganego przychodu", a statystycznie może to dać efekt w postaci "obniżenia składki zusowskiej mniej więcej o połowę".

Podkreślił, że chodzi o utrzymanie miejsc pracy w niskomarżowych działalnościach.

Posłuchaj

Waldemar Buda o rozszerzeniu programu "Mały ZUS" (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Rozwiązania w toku prac legislacyjnych- Nie mówimy pomysłach, które są do przygotowania, tylko mówimy o tym, co już przyjął parlament w piątek. Jesteśmy po pierwszej części procesu legislacyjnego, teraz jest to w obróbce i pracy Senatu, potem wróci do Sejmu i później [wydana zostania] decyzja pana prezydenta - mówił Waldemar Buda.

Podkreślił, że data wejścia w życie tego rozwiązania to 1 sierpnia. - Ma to bardzo ważny skutek. Mamy informację o oczekiwaniu rynku, przedsiębiorców i ich zrzeszeń, które wskazywały na to, że taka preferencja dla małych przedsiębiorców jest potrzebna. Jest to bardzo poważne rozwiązanie w tym sensie, że kosztowne dla budżetu państwa na poziomie około 300 mln złotych w tym roku i w kolejnych latach nawet 2 mld złotych - wyliczył.

Pomoc dla dziesiątek tysięcy firm

Wskazał, że wedle ocen rządu, z nowego rozwiązania skorzysta ponad 60 tys. małych przedsiębiorców w 2023 roku. - To bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą prowadzić działalność, ale osiągają stosunkowo niewielki przychód, do 120 tys. brutto w skali roku - zaznaczył.

 - To jasny i wyraźny sygnał naszego rządu, że chcemy stawiać na tych małych - mówił Waldemar Buda.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Premier Mateusz Morawiecki gościem Polskiego Radia 24:

PolskieRadio24.pl, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej