more_horiz
Wiadomości

XVI Święto Dziękczynienia. W Warszawie wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:21
Z Placu Piłsudskiego w Warszawie do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, więźnia Dachau. Pielgrzymi dotrą na miejsce przed południem. Msza o 12.00 będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia.
Procesja z relikwiami w drodze do Świątyni Opatrzności Bożej
Procesja z relikwiami w drodze do Świątyni Opatrzności BożejFoto: PAP/Leszek Szymański

4 czerwca w całej Polsce obchodzone jest XVI Święto Dziękczynienia, którego hasłem są w tym roku słowa - "Dziękujemy za czyniących pokój". Ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, ma  przypominać, że zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. Termin obchodzenia święta - pierwsza niedziela czerwca - upamiętnia postać i dokonania Świętego Jana Pawła II, którego pielgrzymki do ojczyzny, w większości rozpoczynały się na początku czerwca.

Relikwie bł. Stefana Frelichowskiego

Na tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia, złoży się między innymi pielgrzymka z relikwiami błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, zamordowanego w wieku 32 lat w obozie koncentracyjnym w Dachau, która wyruszyła o godzinie 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas mszy świętej dziękczynnej (godzina 12.00) relikwie błogosławionego zostaną dołączone do relikwii 17-tu polskich świętych i błogosławionych, których czcimy w wilanowskim sanktuarium.

Posłuchaj
00:52 12392275_1.mp3 Krystyna Małkowska powiedziała IAR, że w pielgrzymce biorą udział członkowie Związku Harcerstwa Polskiego z całego świata 

Uroczystej mszy przewodniczyć będzie kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup Sławomir Oder, biskup diecezji gliwickiej, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego księdza Frelichowskiego. Wydarzeniem święta będzie także odsłonięcie i poświęcenie 8,5-metrowej figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

Gra rodzinna "Tropiciele pokoju"

W Święto Dziękczynienia przy ulicy Prymasa Augusta Hlonda będzie funkcjonować Miasteczko dla Dzieci, a w nim plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, suchymi basenami, zamkami, miękkimi górkami i wieloma innymi atrakcjami. Najważniejszym elementem Miasteczka dla Dzieci będzie gra rodzinna "Tropiciele pokoju" (4 czerwca, godzina 14.00), w której dzieci wraz z rodzicami odwiedzą kolejne punkty gry, stanowiące wskazówki w poszukiwaniu Pokoju. Wieczorem odbędzie się oratorium ku czci założyciela księży marianów św. Stanisława Papczyńskiego.

Święto Dziękczynienia nawiązuje do historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1791 roku, kiedy postanowiono zbudować Świątynię Opatrzności. Miała być ona wotum wdzięczności, głównie za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W latach 90. XX wieku ideę tę podjął ówczesny prymas Józef Glemp, budowę rozpoczęto w 2002 roku. Świątynia została otwarta w Święto Niepodległości 11 listopada 2016 roku.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także