"Jest sprzeczne z konstytucją". Prezydencka minister o orzeczeniu Sądu Najwyższego

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła w TVP Info, że Sąd Najwyższy wydał dzisiaj orzeczenie, które jest sprzeczne z konstytucją, nie odnosząc się w ogóle do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Sąd Najwyższy uchylił wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

2023-06-06, 22:08

"Jest sprzeczne z konstytucją". Prezydencka minister o orzeczeniu Sądu Najwyższego
Prezydencka minister: orzeczenie SN ws. ułaskawienia M. Kamińskiego i M. Wąsika budzi ogromne wątpliwości. Foto: Shutterstock.com/douglasmack

Obaj politycy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę w listopadzie 2015 roku. Nastąpiło to kilka miesięcy po nieprawomocnym wyroku warszawskiego Sądu Rejonowego skazującym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na trzy lata więzienia za - w ocenie sądu - przekroczenie uprawnień i zlecenie nielegalnych działań agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z tak zwaną aferą gruntową.

Po decyzji o ułaskawieniu Sąd Okręgowy uchylił wyrok niższej instancji. Jednak do kasacji oskarżycieli posiłkowych przychylił się dziś Sąd Najwyższy.

- To orzeczenie budzi ogromne wątpliwości. Prerogatywa, każda, ale w tym również prerogatywa dotycząca ułaskawienia, to jest uprawnienie osobiste prezydenta wykonywane bez obowiązku uzyskania kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów i jasno z konstytucji wynika, że nie organu, w tym oczywiście sądu, który jest uprawniony do oceny i do kontrolowania jak prezydent te swoje uprawnienia wykonuje - powiedziała Polskiemu Radiu prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

REKLAMA

Spór kompetencyjny

Tą argumentacją posłużył się w piątkowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny, badając w pełnym składzie wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. - Ale w sprawie ułaskawienia i jego ram prawnych Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się trzykrotnie - zauważyła minister Małgorzata Paprocka. Dodała, że w dzisiejszym orzeczeniu Sąd Najwyższy pominął dwa wcześniejsze wyroki TK. - Zapadały one w składach osobowych TK, których nikt nie może kwestionować - przypomniała.

Prezydencka minister oceniła, że Sąd Najwyższy, "nie wskazując jakiejkolwiek podstawy prawnej", zakwestionował orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Przywołała również artykuł 190. Konstytucji RP mówiący, że orzeczenia sądu konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Małgorzata Paprocka, pytana o ewentualną reakcję prezydenta Andrzeja Dudy zaznaczyła, że należy wnikliwie zapoznać się z pisemnym stanowiskiem Sądu Najwyższego. Dodała, że ani prezydent, ani jego Kancelaria nie byli i nie są uczestnikami postępowań toczących się przed sądami powszechnymi w tej sprawie.

REKLAMA

- Patrząc na porządek konstytucyjny, na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Kancelaria Prezydenta stoi na stanowisku, że akt łaski zastosowany przez pana prezydenta jest wiążący i wywołuje skutki prawne - podkreśliła prezydencka minister.

Posłuchaj

Prezydencka minister: orzeczenie SN ws. ułaskawienia M. Kamińskiego i M. Wąsika budzi ogromne wątpliwości (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej