more_horiz
Wiadomości

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ulicami Warszawy przejdzie centralna procesja Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 05:32
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Warszawie centralna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy bezpośrednio po Mszy Świętej, której, o godz. 10:00 w archikatedrze będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Ulicami Warszawy przejdzie dziś centralna procesja Bożego Ciała
Ulicami Warszawy przejdzie dziś centralna procesja Bożego CiałaFoto: PAP/Piotr Nowak

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej powiedział, że w tym roku ołtarze będą nawiązywać do hasła roku duszpasterskiego w Kościele. W centrum pierwszego ołtarza przy kościele akademickim św. Anny znajdzie się postać Chrystusa.

- Kościół Chrystusowy to więcej niż sama tylko struktura widzialna Kościoła i jego organizacja - Kościół jest ciałem Chrystusa - wyjaśnił ksiądz.

Drugi ołtarz przy kościele seminaryjnym będzie przedstawiać jeden i święty Kościół - jeden, "ponieważ jest jeden Bóg i Kościół zbudowany na jednej skale - apostole Piotrze oraz święty, ponieważ jego założycielem jest Syn Boży, który ustanowił go drogą do zbawienia. - Trzeci ołtarz wzniesiony przy kościele sióstr wizytek ukaże powszechność Kościoła, który nie jest zamkniętą wspólnotą, ale jest posłany do wszystkich ludzi - zaznaczył.

Posłuchaj
00:30 12399432_2.mp3 Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej powiedział, że w tym roku ołtarze będą nawiązywać do hasła roku duszpasterskiego w Kościele (IAR)

Ostatni, czwarty ołtarz na placu Piłsudskiego pokaże Kościół apostolski, który jednocześnie zbiera w sobie wszystkie jego przymioty - jeden, święty, powszechny i apostolski, ponieważ został założony na fundamencie apostołów i żyje dzięki ich przepowiadaniu, głoszeniu Słowa Bożego i sprawowaniu sakramentów.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję poniesie bp Piotr Jarecki, do drugiego - bp Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.

Posłuchaj
00:26 12399432_1.mp3 Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję poniesie bp Piotr Jarecki, do drugiego - bp Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha (IAR)

Realna obecność Chrystusa

Dzisiejsza uroczystość szczególnie ukazuje tajemnicę realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie - dodał ksiądz Śliwiński. "Fakt, że Jezus zostawił nam się w Najświętszym Sakramencie, to tajemnica, dzięki, której Kościół żyje" - zaznaczył.

Posłuchaj
00:18 12399432_3.mp3 "Dzisiejsza uroczystość szczególnie ukazuje tajemnicę realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie" - dodał ksiądz Śliwiński (IAR)

Procesja przejdzie z bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

>>Przelewy bankowe w Boże Ciało. Czy będzie można je zrobić? KIR wyjaśnia<<

Ołtarze pod kierunkiem bp. Michała Janochy zaprojektowali prof. Przemysław Krajewski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr inż. Michał Pachowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej oraz dr sztuki Michał Kapczyński - nauczyciel akademicki, projektant, grafik i fotograf.

Boże ciało

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach, na przykład we Włoszech, zostało przeniesione na niedzielę. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.

Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu przez papieża Jana XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Wiąże się z objawieniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji, która od 1209 roku doznawała wizji mistycznych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważań Pisma Świętego. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku, kiedy to na synodzie w Krakowie wprowadził ją biskup Nankier. Procesje z Najświętszym Sakramentem przyjęły się około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Do historii przeszła procesja 4 czerwca 1953 roku, którą ulicami stolicy prowadził błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. W kazaniu prymas Polski publicznie powtórzył główne punkty z wysłanego wcześniej do władz memoriału, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. W ocenie władz było to "najbardziej wrogie" kazanie. Niedługo potem, we wrześniu 1953, Prymas Tysiąclecia został aresztowany i internowany na trzy lata.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie biorą też udział członkowie najwyższych władz państwowych.

iar/as

Zobacz także

Zobacz także