more_horiz
Wiadomości

Uroczystość Bożego Ciała. Prymas Polski: Kościół żyje dzięki Eucharystii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 12:57
- Eucharystia buduje Kościół. Kościół żyje dzięki Eucharystii - mówił w homilii w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski abp Wojciech Polak. Przypomniał, że wierni mogą o tym zaświadczyć także idąc po mszy św. w procesji.
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak Foto: PAP / Tomasz Wojtasik

Metropolita gnieźnieński podkreślił, że wszystko, co jest przeciw jedności wiernych, jest sprzeczne z Eucharystią, nie może mieć w niej nigdy miejsca - w żadnej formie.

- Kościół w Eucharystii raduje się obecnością Pana. Najświętszy Sakrament - pisał Jan Paweł II - niejako wyznacza rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją. Ilekroć sprawowana jest Eucharystia, dokonuje się - jak uczy nas Sobór Watykański II - jedność wiernych, którzy stanowią jedno ciało w Chrystusie. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc co się temu sprzeciwia, wszystko, co wystawia naszą jedność na szwank, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią i nie może mieć w niej nigdy miejsca w słowach, w gestach, w postawach, życiu - powiedział prymas.

"Kościół narzędziem zjednoczenia z Bogiem"

Przywołując słowa Jana Pawła II podkreślił, że to właśnie dzięki zjednoczeniu z Ciałem Chrystusa Kościół "coraz głębiej staje się w Chrystusie sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego".

- Tylko w ten sposób Kościół staje się w Chrystusie znakiem i narzędziem jedności. Jesteśmy bowiem tą wspólnotą, która karmi się Ciałem i Krwią Chrystusa. W Nim jest nasza siła i w Nim jest wezwanie, z którym On, tu między nami obecny, wciąż się do nas zwraca. Dlatego karmimy się Jezusem, abyśmy my, którzy je spożywamy, stawali się Jego Ciałem żyjącym dzisiaj w świecie. Przyjmując Go, mamy pozwolić, aby Chrystus działał w naszych czynach: aby Jego myśli były naszymi myślami, Jego uczucia naszymi uczuciami, Jego wybory także naszymi wyborami - powiedział.

Prymas przypomniał, że papież Franciszek nazwał tę obecność naszym duchowym DNA konstrukcji jedności. Wzywał też, aby obecność Jezusa w Eucharystii "leczyła nas wszystkich od ambicji panowania nad innymi, od żądzy gromadzenia dla siebie, od wzniecania niezgody i szerzenia krytyki, od szukania rywalizacji, żywienia i podsycania jakiejś zabójczej zazdrości czy rzucania oszczerczych plotek".

Uroczystość Bożego Ciała

- Pan dobrze wie, że same ludzkie siły nie wystarczą do tego. Jedynie Jego obecność pośród nas może nas naprawdę uczynić zdolnymi do budowania jedności, do przełamywania barier i oporów, do wychodzenia poza własną strefę komfortu, by służyć naszym siostrom i braciom - powiedział prymas Polski.

Czytaj także:

Metropolita gnieźnieński powiedział też, że procesja po mszy świętej jest jej naturalnym przedłużeniem - z eucharystycznej celebracji przejdziemy do życia.

- W naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w życiu społecznym, w pracy i podczas odpoczynku, sam Chrystus wzywa nas, by dać świadectwo jedności. I my, za chwilę, wyjdziemy z tego kościoła, aby iść w pokoju, niosąc w nasze codzienne życie, do naszych domów, w miejsca pracy i odpoczynku, Boże błogosławieństwo. Mówił papież Franciszek: realna obecność Chrystusa w konsekrowanym chlebie nie kończy się wraz z mszą świętą. Eucharystia tworzy Kościół. Jednoczy nas wszystkich. Łączy nas Eucharystia - powiedział abp Wojciech Polak.

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także