Raporty o stratach wojennych w drodze do UE. Mularczyk: intensywna akcja informacyjna

"Raporty w drodze do przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej" - poinformował na Twitterze Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ. Wysłanie dokumentów, przedstawiających starty polskie w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej, mają być elementem wywierania presji na obecne władze RFN.

2023-06-14, 19:07

Raporty o stratach wojennych w drodze do UE. Mularczyk: intensywna akcja informacyjna
X. Foto: PAP/Albert Zawada; twitter.com/@arekmularczyk

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, odpowiedzialny za politykę uzyskania od Niemiec reparacji za szkody poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie raportów o polskich stratach, które wysyłane są do instytucji Unii Europejskiej.

Ponadto wiceszef MSZ zauważył, że kolejnym krokiem w tym zakresie będzie rozpoczęcie szerokiej i intensywnej akcji informacyjnej dotyczącej szkód wojennych Polski i strat z powodu okupacji niemieckiej.

We wrześniu rząd przedstawił raport o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Ich wysokość oszacowano na ponad sześć bilionów złotych.

Duże poparcie dla reparacji

54 proc. badanych uważa, że Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za II wojnę światową; przeciwnego zdania jest 29 proc. respondentów - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

REKLAMA

Na początku czerwca uczestnikom badania zostało zadane pytanie - "Czy Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II Wojny Światowej?". Twierdząco odpowiedziało 54 proc. badanych, w tym 34 proc. ocenił, że "zdecydowanie tak", a 20 proc., że "raczej tak".

Przeciw kontynuowaniu starań o reparacje było 29 proc. respondentów, z czego 13 proc. "zdecydowanie przeciw", a 16 proc. - "raczej przeciw". 17 proc. natomiast udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Czytaj także:

wPolityce.pl/PAP/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej