Otwarcie tunelu pod Świną. Prezes PiS: to symbol doganiania Zachodu

- Pościg za bogatszymi i dzięki temu bogactwu silniejszymi to nasz wspólny narodowy cel i obowiązek. On tu jest realizowany tą inwestycją - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystego oddania do użytku tunelu pod Świną.

2023-06-30, 12:30

Otwarcie tunelu pod Świną. Prezes PiS: to symbol doganiania Zachodu
Jarosław Kaczyński podkreślił rolę tunelu pod Świną. Foto: Facebook/PiS

[ZAPIS TRANSMISJI]:

W uroczystym otwarcia tunelu wzięli udział przedstawiciele rządu, europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy, a także reprezentanci Komisji Europejskiej i przedstawiciele wykonawców: między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, europoseł Joachim Brudziński.

Racja stanu

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia nawiązywał do słów b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Pomorze Zachodnie, to polska racja stanu.

- Polska racja stanu to jedność naszego państwa, jego siła, jego sprawność, jego gotowość do wykonywania wszelkich zadań. Jego gotowość do kierowania tym wielkim i ważnym, decydującym dla naszej przyszłości procesem doganiania przez Polaków, przez nasz naród poziomu życia, poziomu gospodarczego, kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli na zachodzie Europy więcej historycznego szczęścia niż my - mówił wicepremier.

REKLAMA

- Ten proces trwa i to, co dzisiaj się staje, otwarcie tego tunelu, a przedtem jego budowa, jest aktem, który odnosi się do Świnoujścia, do komfortu życia w tym mieście, do łączności z całym Pomorzem Zachodnim i całą Polską, ale odnosi się także do tych największych spraw naszego narodu - dodał Jarosław Kaczyński.

Nasz obowiązek

Podczas wystąpienia podkreślił, "że pościg za tymi bogatszymi, i co za tym idzie silniejszymi niż my, to jest nasz wspólny, narodowy cel i obowiązek".

- On tu, na Pomorzu Zachodnim, jest realizowany - tą inwestycją, ale także i innymi przedsięwzięciami. Parę dni temu były otwierany Polimery (zakład w Policach); mamy przed sobą zamknięcie ringu dookoła Szczecina... (...) Mamy w miejscu stoczni budowę portu obszarowego; mamy wiele innych przedsięwzięć, także na przykład w sferze dróg, które realizują zadania związane z tym wielkim przedsięwzięciem, który dotyczy oczywiście całego kraju, ale także i tej ziemi - powiedział Jarosław Kaczyński.


Posłuchaj

Wicepremier Jarosław Kaczyński o otwarciu tunelu pod Świną (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Imposybilizm to historia

Jak ocenił, "jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale robimy to (...) i pokazujemy, że to, co prześladowało nasz kraj, także po odzyskaniu niepodległości - ten imposybilizm, niezdolność działania, niezdolność do podejmowania wielkich przedsięwzięć publicznych - to już dzisiaj tylko historia, za nami".

- Przed nami - wielka szansa. Wielka szansa na zrealizowanie tego historycznego celu. (...) W całej historii Polski nigdy nie byliśmy tak blisko jak dziś, tak blisko osiągnięcia tego celu, żeby być na równi z tymi, o którym powiedziałem, że mieli więcej historycznego szczęścia. Jeszcze tylko kilka kroków, jeszcze trochę tej wspólne pracy, tej gotowości do wykorzystania wszystkich szans, a cel zostanie zrealizowany - przekonywał prezes PiS.

Będzie dostęp

Jarosław Kaczyński odniósł się również do poruszanej przez prezydenta Świnoujścia kwestii ograniczenia dostępu do plaży i morza, m.in. w związku ze środkami bezpieczeństwa wokół świnoujskiego gazoportu.

- Otóż my ten problem rozwiążemy. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie rezygnować, ze względu na różne zagrożenia, które z racji sprawowanej funkcji - wicepremiera ds. bezpieczeństwa, znam może lepiej niż inni - ale są inne metody, żeby doprowadzić do tego, by ten teren był w dalszym ciągu dostępny dla celów turystycznych i rekreacyjnych. I tak się stanie, proszę się o to nie obawiać - zadeklarował.

REKLAMA

Dwie minuty

Otwarcie tunelu pod Świną, który łączy wyspy Uznam i Wolin ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.

Tunel ma długość blisko 1,5 km, będzie w nim obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h. Przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości. Tunel wraz z dojazdami będzie monitorowany przez 143 kamery. Przejazd tunelem będzie trwał ok. dwóch minut.

Drążenie tunelu przy pomocy maszyny TBM, nazwanej przez mieszkańców "Wyspiarką", rozpoczęło się w marcu 2021, i zakończyło się we wrześniu tego samego roku. 

Cała jezdnia ma szerokość 11 metrów, z czego pasy ruchu po 3,5 metra, po jednym w każdym kierunku. Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym - szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - GDDKiA.

REKLAMA

Nowa era

O godz. 14 mają się rozpocząć atrakcje dla mieszkańców Świnoujścia, a pierwsi kierowcy pojadą tunelem wieczorem. 

Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk ocenił, że otwarcie tunelu to "wydarzenie na miarę nadania praw miejskich" i początek "nowej ery w historii miasta".

Posłuchaj

Program otwarcia tunelu pod Świną (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Mistrzowskie osiągnięcie

Inwestycja budzi też podziw i zazdrość u naszych zachodnich sąsiadów. "Gdy Polska inwestuje [...], ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung". Gazeta zauważa, że jest to największy projekt infrastrukturalny w regionie przygranicznym Pomorza Zachodniego od dłuższego czasu.

- Zbudowanie takiej konstrukcji tak szybko to mistrzowskie osiągnięcie - mówi Gerold Juergens, szef stowarzyszenia przedsiębiorców Pomorza Przedniego.

REKLAMA

W planach od lat

Świnoujście jest położone na 44 wyspach i wysepkach, z których trzy są zamieszkane: Karsibór, Wolin i Uznam. Na tej ostatniej mieszczą się główne instytucje, urzędy i centrum miasta.

Mieszkańcy Świnoujścia czekali na tunel kilkadziesiąt lat, bowiem pierwszy projekt budowy powstał w latach 60. XX wieku, a plany tunelu były już przed drugą wojną światową, w 1935 roku.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej