Współpraca gospodarcza i zbrojeniowa. Dziś rozmowy prezydentów Polski i Korei Południowej

Współpraca zbrojeniowa, energetyczna i gospodarcza, a także polityka międzynarodowa - to główne tematy, o jakich dziś będą rozmawiać z prezydentem Korei Południowej Jun Suk-jolem polskie władze. O 11:00 południowokoreańskiego przywódcę powita w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

2023-07-13, 05:23

Współpraca gospodarcza i zbrojeniowa. Dziś rozmowy prezydentów Polski i Korei Południowej
Współpraca zbrojeniowa, energetyczna i gospodarcza, a także polityka międzynarodowa - to główne tematy. Foto: ATHIT PERAWONGMETHA / Reuters / Forum

Obaj politycy uczestniczyli w zakończonym wczoraj szczycie NATO w Wilnie. Korea Południowa współpracuje z Sojuszem, a jej prezydent podkreślał w litewskiej stolicy, że bezpieczeństwo transatlantyckie i indopacyficzne to integralne części światowego bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich kilku lat Polska mocno zacieśniła współpracę gospodarczo-wojskową z Koreą Południową. Warszawa zamówiła czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie K239 Chunmoo oraz lekkie samoloty bojowe FA-50. Pierwsze koreańskie czołgi, armatohaubice i myśliwce są już w Polsce, zaś wyrzutnie Chunmoo trafią do naszego kraju w sierpniu. W sumie Polska kupi 48 maszyn FA-50, a ponadto 672 haubic samobieżnych K9 i ich spolonizowanych wersji oraz - dwueatapowo - łącznie 1000 czołgów K2, z czego 800 w polskim standardzie K2PL.

Kolejny obszar bliskiej współpracy Warszawy i Seulu to energetyka jądrowa. Koncern Korea Hydro and Nuclear Power KHNP wraz z PGE i ZE PAK angażuje się w projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. W tle jest jednak prawny spór KHNP z amerykańskim Westinghouse, dotyczący możliwości transferu technologii jądrowych z Korei Południowej.

Koreańska infrastruktura

Polskę i Koreę Południową łączy także obszar rozwoju infrastruktury. Rolę strategicznego doradcy Centralnego Portu Komunikacyjnego pełni Port Lotniczy w Inczon, który jest także w grze o zostanie partnerem strategicznym projektowanego lotniska. Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Marcin Horała powiedział kilka dni temu w Programie 1 Polskiego Radia, że partner strategiczny może wnieść nawet półtora miliarda euro w budowę CPK.

REKLAMA

Polskę i "Środek od środka". Relacje Polski i Korei Południowej łączy od 10 lat Strategiczne Partnerstwo, które obejmuje współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną. Dynamiczny rozwój kontaktów na linii Warszawa-Seul nastąpił w 2011 roku po wejściu w życie umowy o wolnym handlu UE-Korea Południowa. Według wstępnych danych za 2022 rok, obroty handlowe pomiędzy Polską i Koreą osiągnęły rekordową wartość ponad 10 miliardów dolarów. Jednak w tym bilansie Polska odnotowuje znaczny deficyt - 8 miliardów 200 milionów dolarów. Warszawa liczy na na dalsze postępy w otwieraniu południowokoreańskiego rynku dla polskich artykułów rolno-spożywczych i produktów kosmetycznych.

***

Oprócz spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, południowokoreański przywódca spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim, a także z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Natomiast w piątek Jun Suk-jol i Andrzej Duda wezmą udział w Polsko-Koreańskim Forum Gospodarczym.

iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej