more_horiz
Wiadomości

Transmisja ptasiej grypy z kota na człowieka? Minister zdrowia uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 07:39
Na razie ryzyko jest skrajnie niskie. Nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku, w którym choroba od kota przeniosła się na ludzi – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się w rozmowie z "Faktem" do informacji dot. zachorowań kotów na ptasią grypę.
Nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku, w którym choroba od kota przeniosła się na ludzi - podkreślił minister zdrowia
Nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku, w którym choroba od kota przeniosła się na ludzi - podkreślił minister zdrowiaFoto: shutterstock/evrymmnt

Szef resortu zdrowia w poniedziałkowym "Fakcie" został zapytany, czy właściciele kotów są bezpieczni, w związku z potwierdzonymi 35 przypadkami zachorowań kotów na ptasią grypę.

GIS monitoruje

- Z naszej strony instytucją odpowiedzialną za nadzór nad tą sytuacją jest Główny Inspektor Sanitarny, który na bieżąco przekazuje mi informacje - zaznaczył Adam Niedzielski.

- Obowiązkiem GIS jest obserwacja, czy istnieje ryzyko przeniesienia tej choroby na ludzi. Na razie to ryzyko jest skrajnie niskie. My nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku, w którym ta choroba od kota przeniosła się na ludzi - podkreślił.

Nadzór epidemiczny

Zapewnił przy tym, że sanepid monitoruje każdy przypadek oraz wdrażany jest nadzór epidemiczny polegający na kontakcie z właścicielem chorego zwierzęcia.

- Jest wymiana informacji na temat tego, czy są jakieś objawy, ale też oczywiście jest przekazywana pewna informacja, jak w tej sytuacji dbać o siebie - wskazał.

- I to na tym etapie w pełni wystarczy - zapewnił minister. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także