"Przyszłość jest w Europie". Cichanouska i Łatuszka: Białoruś musi opuścić Państwo Związkowe i inne rosyjskie struktury

Białoruś powinna opuścić struktury Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR), Układ o Bezpieczeństwie Zbiorowym i szereg innych struktur wspólnych z  Rosją. Konieczna jest dekolonizacja Białorusi, a jej przyszłość jest w Europie - o tym mówili na konferencji Nowa Białoruś 2023 Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka. Europejską przyszłość Białorusi, w Unii Europejskiej, zapisano w dokumentach końcowych zjazdu białoruskiej opozycji.

2023-08-06, 23:00

"Przyszłość jest w Europie". Cichanouska i Łatuszka: Białoruś musi opuścić Państwo Związkowe i inne rosyjskie struktury
Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka podczas konferencji w Warszawie. Foto: Biełsat/Stream

Konieczność wyjścia Białorusi ze struktur ZBiR (Państwa Związkowego Rosji i Białorusi) podkreślał podczas dyskusji także Paweł Łatuszka, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym. Podkreślał, że Moskwa jest wrogiem Białorusi, a celem Kremla jest zniszczenie białoruskiego państwa.

Swiatłana Cichanouska przypomniała, że na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa złożyła oświadczenie, iż umowy zawarte przez pozbawiony legitymacji reżim Łukaszenki będą uznane za nieważne. Jak podkreśliła, dokument przyjęty na niedzielnej konferencji w Warszawie stanowi, że przyszłość Białorusi jest związana z Unią Europejską.

Jak mówiła Swiatłana Cichanouska, Białoruś powinna opuścić ZBiR (Państwo Związkowe Rosji i Białorusi), Układ o Bezpieczeństwie Zbiorowym i szereg innych struktur wspólnych z  Rosją. Dodała, że wedle czerwcowych badań opinii publicznej, tylko 4 procent Białorusinów popiera zjednoczenie z Rosją. Podkreśliła, że rosyjskie wojska i broń jądrowa powinny być wyprowadzone z Białorusi. - Priorytetem politycznym jest zbliżenie do Unii Europejskiej - mówiła, dodając, że już teraz podejmowane są działania w tym zakresie.

REKLAMA

Wejście Białorusi do struktur europejskich nie będzie szybkie - zaznaczyła. - Budujemy jednak już dziś naszą obecność w tych strukturach (…) Powstała grupa kontaktowa w Radzie Europy, tam nas reprezentuje nie reżim, a demokratyczna wspólnota. W UE stworzono grupę konsultacyjną. Podobną grupę chcemy utworzyć w Europejski Komitecie Ekonomiczno-Społecznym - dodała. Zaznaczyła, że to daje opozycji dodatkowe instrumenty, by działać na Białorusi.

Jak podkreśliła, w państwach europejskich rośnie rozumienie, że wolna Białoruś może być partnerem, poprawia się także współpraca z Ukrainą. Dodała, że w  ponad 20 parlamentach jest teraz grupa ds. współpracy z demokratyczną Białorusią, a niedawno niektórzy pracowali z reżimem.

Europejska Białoruś będzie partnerem naszych sąsiadów, gwarantem bezpieczeństwa w regionie - podkreślała.

REKLAMA

Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że zadaniem opozycji jest także wyrwanie Białorusi z rosyjskiej orbity, niedopuszczenie, by była nagrodą pocieszenia dla Putina i przeprowadzenie dekolonizaci Białorusi - podkreśliła. Podkreśliła, że trzeba przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

Rosja jest naszym wrogiem

Paweł Łatuszka, który zabrał głos podczas jednego z paneli, także podkreślał, że konieczne jest wyjście Białorusi ze wszelkich struktur, związanych z Rosją.

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi jest instrumentem wchłaniania Białorusi przez Rosję, Białoruś musi opuścić ZBiR i inne rosyjskie twory imperialne - mówił na konferencji Nowa Białoruś 23.

Federacja Rosyjska jest dziś naszym wrogiem - podkreślił, dodając, że nie ma tu iluzji, że celem Moskwy jest zniszczenie państwa białoruskiego. - Trzeba ustalić główny cel - powinno być to wejście do UE, co zapisano w jednym z dokumentów końcowych konferencji - dodał.

REKLAMA

Jak mówił, trzeba odsunąć Łukaszenkę od władzy, zatrzymać współudział Białorusi w wojnie przeciw Ukrainie, ważne jest strategiczne wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwa w wojnie, bo to stwarza dla Białorusinów możliwość zmian w ich kraju. Konieczne jest wyprowadzenie wojsk Rosji z terytorium Białorusi - mowił Łatuszka.

Ważne jest "wyjście ze struktur ZBiR, ODKB, EUG (Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, red.) i innych tworów, które imperium rosyjskie wykorzystuje jako narzędzie realizacji imperialnych ambicji - przekazał Paweł Łatuszka.

Potrzebne jest uwolnienie każdego więźnia politycznego, potrzebna jest pomoc dla ochotników i formacji (wojskowych) z Białorusi, stworzenie dwóch głównych sił - wewnętrznej, podziemnego ruchu i zewnętrznej, ochotniczych oddziałów, które stwarzają problemy Łukaszence - zaznaczył działacz.

W jednym z dokumentów końcowych konferencji wskazano, że przyszłość Białorusi wiąże się z Europą i wskazano na konieczność pełnoprawnego uczestnictwa Białorusi w Unii Europejskiej. https://www.conferencenewbelarus.org/

REKLAMA

Debaty opozycji

Na konferencji w Warszawie białoruska opozycja rozmawiała o planach na przyszłość, w tym wyborach do Rady Koordynacyjnej, jak tłumaczyli działacze - protoparlamentu białoruskiej opozycji.  

Na jednym z paneli obecny był przedstawiciel Pułku Kalinowskiego - jak zapowiedział, jesienią zorganizowana będzie przez tę jednostkę specjalna konferencja w Kijowie.

REKLAMA

Przedstawiono także projekt nowego białoruskiego paszportu. Wzbudził on powszechny zachwyt internautów. "Przepiękny" - pisze wiele osób w komentarzach. Istnieje możliwość zgłaszania swoich uwag i pytań w sprawie paszportu na dedykowanej stronie internetowej.

Konferencję poprzedziły kilkudniowe przesłuchania członków Tymczasowego Gabinetu Przejściowego przez Radę Koordynacyjną, przeprowadzane publicznie. 

Rozmawiano także o jednoczeniu i współpracy środowisk opozycyjnych, podnoszono m.in. problem szukania sposobów dotarcia do Białorusinów, którzy zostali w kraju.

REKLAMA

Mail o ładunkach wybuchowych - w języku rosyjskim

W trakcie konferencji dotarł mail w języku rosyjskim o rzekomym zaminowaniu budynku, w którym odbywała się konferencja - przekazali organizatorzy. Celem jego nadawców było najpewniej doprowadzenie do przerwania konferencji. Polska policja i saperzy upewnili się, że w budynku nie było zagrożenia dla zdrowia i życia obecnych, prace opozycji kontynuowano. 

***

Opracowała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej