Bakterie E-coli na głównym kąpielisku w Łebie. Służby zamknęły plażę

Sanepid zamknął czasowo kąpielisko morskie A w Łebie. Powodem jest obecność w wodzie bakterii Escherichia coli. Połknięcie tych organizmów może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

2023-08-18, 21:20

Bakterie E-coli na głównym kąpielisku w Łebie. Służby zamknęły plażę
Plaża w Łebie została czasowo zamknięta. Foto: Adam Warżawa/PAP

Gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki" przekazuje, że sanepid zamknął czasowo kąpielisko morskie A w Łebie. Powodem jest obecność w wodzie bakterii Escherichia coli. Dziennik przypomina, że kąpiel może zagrażać zdrowiu.

Gazeta wyjaśnia, że zamknięte kąpielisko to odcinek na prawo od kanału portowego do hotelu "Neptun" w Łebie. Czynne są natomiast kąpieliska na plaży C na wschód od Hotelu Łeba i na plaży B przy ulicy Turystycznej.

"Dziennik Bałtycki" przypomina, że zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób pałeczka okrężnicy może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

Powody zamknięcia kąpielisk

Kąpieliska nad polskim morzem najczęściej zamykane są z powodu zakwitu sinic. Kiedy służby stwierdzą takie zjawisko zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek.

REKLAMA

W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Wyglądają jak rozlana farba

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Czytaj także:

IAR/PR24/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej