Prezydent uczestniczy w posiedzeniu Platformy Krymskiej. Omówi kwestie wartości prawa międzynarodowego
Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w środę w posiedzeniu Platformy Krymskiej; w wystąpieniu podkreśli kwestie wartości prawa międzynarodowego, którego przestrzeganie gwarantuje pokój - powiedział szef BPM Marcin Przydacz. Uczestnikami szczytu są także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz stanu USA Antony Blinken.
2023-08-23, 15:15
Andrzej Duda uczestniczy w środowym szczycie zdalnie. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślił, że polski prezydent bierze udział w posiedzeniu Platformy Krymskiej po raz trzeci; przypomniał, że jest to specjalny format powołany do życia trzy lata temu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, mający na celu dyskusje na temat kwestii Krymu i "przypominanie światu, co dzieje się na Krymie".
Wśród uczestników posiedzenia Przydacz wymienił - oprócz prezydenta Dudy - m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, Sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, prezydent Turcji Recepa Tayyipa Erdogana oraz - jako gospodarza - prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Kwestie wartości prawa międzynarodowego
- Pan prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu będzie podkreślał kwestie wartości prawa międzynarodowego jako tych zasad porządkujących relacje między państwami, którego przestrzeganie gwarantuje zachowanie stabilności i pokoju - przekazał Macin Przydacz.
- Rosja, zajmując Krym, złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego określone także i w Karcie Narodów Zjednoczonych. Oczywistym więc jest, że należy podkreślać, że Krym przynależy do terytorium Ukrainy i należy się spodziewać, że wszyscy liderzy dziś biorący udział w tej dyskusji, będą zajmować takie stanowisko - podkreślił prezydencki minister.
REKLAMA
Jak mówił, dyskusja będzie również dotyczyła sytuacji na samym Krymie, jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, ale i Tatarów Krymskich, którzy - jak zauważył - "podlegają tam różnego rodzaju prześladowaniom ze strony okupacyjnej, ze strony Federacji Rosyjskiej".
Krym problemem globalnym
Według Marcina Przydacza, w swym wystąpieniu prezydent Duda będzie również mówił o tym, że "kwestia Krymu to nie tylko problem regionalny, ale tak naprawdę globalny z uwagi właśnie na kwestie naruszeń podstawowych zasad relacji międzynarodowych, z uwagi na agresywną politykę rosyjską, okupacyjną politykę na tym terenie".
Przydacz pytany był również o przypadający w czwartek - 24 sierpnia - Dzień Niepodległości Ukrainy. To ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 32. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.
- Z całą pewnością pojawią się życzenia dla Ukrainy w związku z kolejną rocznicą niepodległości naszego sąsiada. Jesteśmy zainteresowani utrzymaniem tych dobrosąsiedzkich relacji na dobrym poziomie. Pan prezydent jest w bieżącym kontakcie ze stroną ukraińską, my także jako zaplecze czy administracja pana prezydenta - podkreślił Przydacz.
REKLAMA
Platforma Krymska jest forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, które stawia sobie za cel doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Pierwszy szczyt tego formatu odbył się 23 sierpnia ubiegłego roku w Kijowie z udziałem prezydenta Dudy.
- Kolejna zbrodnia Rosjan na Ukrainie. Dron uderzył w budynek szkoły, są zabici
- Dania i Holandia przekażą F-16 Ukrainie. "Zachodnie samoloty staną się trzonem naszego lotnictwa"
- Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Polscy śledczy pomagali zbierać i zabezpieczać dowody
Zobacz także: Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/nt
REKLAMA