"Ponad 3 tys. interwencji minionej doby". Państwowa Straż Pożarna o skutkach nawałnic
W niedzielę rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że "ostatniej doby strażacy zanotowali ponad 3 tys. interwencji związanych z burzami i silnym wiatrem". Dodał, że wichury uszkodziły np. dachy na 260 budynkach. W woj. śląskim ponad 10 tys. odbiorców bez prądu.
2023-08-27, 10:17
Państwowa Straż Pożarna przekazała, że ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do ponad 2,7 tys. zdarzeń związanych z silnym wiatrem i burzami. Kolejne 300 interwencji zanotowano w niedzielę do godz. 6.00.
- Najwięcej wyjazdów zanotowano na Podkarpaciu i w Małopolsce - powiedział brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej straży Pożarnej. W Rozalinie (Podkarpackie) drzewo przewróciło się na dwie osoby, które przechodziły przez park - odniosły lekkie obrażenia. Na Podkarpaciu silny wiatr zrywał też linie energetyczne. Pięć osób zostało rannych. Z powodu braku zasilania ewakuowano czworo pacjentów ze szpitala w Dębicy.
Posłuchaj
- Pacjenci, w asyście lekarzy, zostali przekazani do zespołów transportu medycznego i przewiezieni do szpitali w Rudnej Małej, Strzyżowie, Sanoku i Strzyżowie - informował dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie Jakub Dzik. Strażacy przywieźli do szpitala agregat prądotwórczy.
Posłuchaj
Silny wiatr był także przyczyną wywrócenia się łódek na Jeziorze Rożnowskim. W związku ze zdarzeniem ewakuowano pięć osób, ale nikomu nic się nie stało.
REKLAMA
Posłuchaj
Na Podkarpaciu i w Małopolsce wiatr uszkadzał i zrywał dachy. Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, uszkodzonych zostało 260 budynków, z czego 170 w Małopolsce. Uszkodzenia dachów na ok. 1/3 budynków są poważne.
- Potężne nawałnice na Podkarpaciu. Konieczna była ewakuacja pacjentów ze szpitala
- Zalane domy, powalone drzewa i zerwane dachy. Ponad 800 interwencji straży po burzach
Sytuacja w województwie śląskim
Ponad 10 tys. odbiorców w woj. śląskim było w niedzielę rano pozbawionych energii elektrycznej po burzach, które minionej doby przetoczyły się nad regionem - wynika z informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego. Najwięcej mieszkańców bez dostaw prądu było w Rybniku i w gminie Gorzyce.
- O 6.00 rano bez energii elektrycznej w woj. śląskim było 139 stacji, a szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostaw prądu wynosiła 10,2 tys. - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).
REKLAMA
Najwięcej klientów pozbawionych energii elektrycznej było w Rybniku (1683), w gminie Gorzyce w powiecie wodzisławskim (1605), Tychach (981), w gminie Godów w powiecie wodzisławskim (957), w Bielsku-Białej (873) i w gminie Czerwionka-Leszczyny w powiecie rybnickim (849). "Dostawy energii elektrycznej mają być sukcesywnie wznawiane, wszystkie awarie mają być usunięte wczesnym popołudniem" - podało WCZK.
Czytaj także w i.pl: Niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych! Wzrosły limity zużycia energii. Będą zwroty nadpłat
"Usuwanie skutków silnych wiatrów"
W związku z burzami, od 8.00 w sobotę do 6.00 w niedzielę straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 317 zdarzeń, najwięcej na terenie: powiatów: cieszyńskiego (122), żywieckiego (46) i bielskiego (35). - Działania związane były głównie z usuwaniem skutków silnych wiatrów - 186 oraz usuwaniem wody z zalanych budynków, posesji, jezdni i udrażnianiem przepustów - 103 - przekazała rzecznik śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska.
W niedzielę nad ranem IMGW odwołał ostrzeżenie przed burzami z gradem, które we wcześniejszych godzinach obowiązywało w województwie śląskim.
REKLAMA
Małopolska
Od soboty do godzin rannych w niedzielę małopolscy strażacy odnotowali ponad 1,4 tys. interwencji w związku z burzami i gradem. Najbardziej ucierpiały gmina Gnojnik i Czchów w powiecie brzeskim oraz gminy powiatu tarnowskiego, gdzie bez prądu jest ponad 22 tys. odbiorców.
Posłuchaj
- Na szczęście nie ma ofiar - poinformował st. kpt. Bogusław Szydło z małopolskiej PSP. Wezwania dotyczyły głównie wiatrołomów, podtopień. W powiecie tarnowskim strażacy interweniowali 351 razy, brzeskim 290, bocheńskim 154, nowosądeckim 79.
Łącznie PSP odnotowała prawie 100 uszkodzeń domów. W całym województwie wichura zerwała dachy z 18 domów, z 13 budynków gospodarczych, a uszkodziła dachy 150 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przy czym 12 dachów domów zerwanych zostało w powiecie brzeskim.
Posłuchaj
- Potężne ulewy na Śląsku. Zalane posesje i piwnice. Liczne interwencje strażaków
- Polscy żołnierze w Słowenii. Szef MON: pomagają w usuwaniu szkód po ostatniej powodzi
Problemy z wodą pitną są w gminie Czchów z powodu awarii przepompowni. - Straż podstawiła agregat zasilający jedną z pomp, dzięki czemu wraca dostępność wody pitnej - powiedział Szydło.
Według Tauronu Dystrybucji, bez prądu jest 22 tys. 359 odbiorców w powiatach brzeskim i tarnowskim, gdzie do usuwania awarii zostały wezwanie ekipy energetyków spoza województwa. - Deklarowany czas przywrócenia dostaw został określony dziś na godziny wieczorne - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Przypomniał, że osoby poszkodowane mogą otrzymać rządową pomoc - tzw. szybkie zasiłki w kwocie 6 tys. zł, a na odbudowę domu do 200 tys. zł.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
REKLAMA
Dziś strażacy spodziewają się równie niebezpiecznej pogody i wielu interwencji - kolejny front atmosferyczny od 11.00 ma przemieszczać się z zachodu na wchód Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i burzami z gradem.
Czytaj także w tvp.info: niedziela burzowa. Możliwe nawet trąby powietrzne [PROGNOZA]
PAP/IAR/jb
REKLAMA