more_horiz
Wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy wyborcze. Zobacz, kto kandyduje w danym okręgu [PEŁNA LISTA]

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 20:40
Prawo i Sprawiedliwość przedstawia pełne listy kandydatów do Sejmu i Senatu we wszystkich 41 okręgach wyborczych. Wybory do parlamentu odbędą się w niedzielę 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Prezentacja kandydatów PiS w Białymstoku
Prezentacja kandydatów PiS w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Prezentacja kandydatów KW Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych 2023 rozpoczęła się o godz. 10.00 m.in. w Muzeum Wsi Lubelskiej. W woj. lubelskim listę wyborczą kandydatów PiS do Sejmu otwiera Przemysław Czarnek. Szef MEiN przekazał w sobotę, że drugi na liście jest Michał Moskal, następnie Magdalena Filipek-Sobczak, potem Sylwester Tułajew i Artur Soboń.

Czytaj także w tvp.info: Prawo i Sprawiedliwość ujawnia listy wyborcze. Są niespodzianki

Oprócz nich w okręgu nr 6 wystartują również obecni posłowie Kazimierz Choma, Krzysztof Głuchowski, Leszek Kowalczyk, Sławomir Skwarek, Krzysztof Szulowski. Na liście PiS znaleźli się także między innymi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, starosta rycki Dariusz Szczygielski, burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka, radny sejmiku województwa lubelskiego Konrad Sawicki. Listę do Sejmu w okręgu lubelskim zamknie wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak.

Zobacz także wPolityce.pl: Prof. Jabłoński: Listy PiS przekonujące. Start prezesa Kaczyńskiego w Kielcach, a prof. Glińskiego w stolicy przemyślany

Do Senatu kandydować będą wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz obecni senatorowie Stanisław Gogacz i Grzegorz Czelej.

Zobacz również w PAP.pl: PiS ogłasza listy wyborcze w poszczególnych okręgach

Lista w Warszawie

Piotr Gliński, Małgorzata Gosiewska, Paweł Wdówik, Paweł Lisiecki, Jarosław Krajewski, Sebastian Kaleta, Danuta Dmowska-Andrzejczuk, Marek Jakubiak, Ewa Tomaszewska i Jan Kasprzyk. to kandydaci PiS na posłów, którzy znaleźli się na miejscach warszawskiej listy wyborczej tej partii.

Listy PiS w Legnicy i Sieradzu

Legnicka "jedynka" PiS, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprezentowała listę wyborczą komitetu w okręgu numer 1. Elżbieta Witek podkreśliła, że kandydować będą doświadczeni, ale i nowi politycy. Wśród kandydatów PiS są obecni parlamentarzyści, ale też m.in. rolnicy i przedsiębiorcy. W okręgu legnickim do zdobycia jest 12 mandatów.

Witek podała, że z drugiego miejsca kandydować będzie wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Na trójce poseł Szymon Pogoda, który reprezentuje Bolesławiec. Dalej znany szef gabinetu politycznego premiera, minister Krzysztof Kubów, poseł na Sejm Stanisław Żuk, siódme miejsce legniczanka poseł Ewa Szymańska, ósme miejsce starosta legnicki Adam Babuśka - wymieniała marszałek.

Czytaj również w wPolityce.pl: Prof. Domański o "jedynkach": PiS sprawdził się przez 8 lat. To jego najpoważniejszy atut. "Daje ludziom poczucie stabilności"

Na liście KW Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 1 (legnicko-jeleniogórskim) obok siedmiu posłów na czele znaleźli się też samorządowcy: Jarosław Gęborys (st. kamiennogórski), Wojciech Dobrołowicz (burmistrz Bogatyni), radni wojewódzcy Piotr Karwan i Paweł Kura.

O mandaty powalczy też troje obecnych senatorów PiS: Dorota Czudowska, Rafał Ślusarz i Krzysztof Mróz.

Posłuchaj
00:21 12531067_1.mp3 Legnica: KW PiS zaprezentował listę wyborczą (IAR)

Komitet Wyborczy PiS przedstawił listy wyborcze w okręgu sieradzkim. "Jedynka" PiS w okręgu Joanna Lichocka mówiła, że jej partia będzie walczyć o głosy w okręgu, w którym cztery lata wygrało.

Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Krzysztof Ciebiada i Tadeusz Woźniak oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Czytaj także wPolityce.pl: Radosław Fogiel: mamy najsilniejszą listę. Liczy się wspólny cel. Jesteśmy drużyną, idziemy do wyborów jako drużyna

O kolejne mandaty ubiegają się również posłowie: Piotr Polak (nr 5), Paweł Rychlik (nr 6), Marek Matuszewski (nr 8), wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (nr 9) oraz samorządowcy - Iwona Antczak (nr 7), Marlena Sagan (nr 10) i kolejno: Iwona Wieczorek, Sylwia Bartczak, Iwona Woźniak, Ewelina Cegiełka, Bożena Kraska, Michał Krzak, Beata Przybylska, Maciej Kania, Kazimiera Gotkowicz, Robert Szczepaniak, Grażyna Żurawska, Jolanta Śmiałek, Mateusz Barwaśny i Waldemar Wojciechowski.

Posłuchaj
00:24 12531075_1.mp3 KW PiS zaprezentował listy wyborcze w okręgu sieradzkim (IAR)

PiS zaprezentował listy wyborcze w okręgu podwarszawskim

Komitet Wyborczy PiS przedstawił listy wyborcze w okręgu podwarszawskim. "Jedynka" PiS w tym okręgu Mariusz Błaszczak podkreślił potrzebę kontynuacji programu i zapowiedział, że nowe rozwiązania zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo - militarne oraz zdrowotne.

Do Senatu z okręgu nr 40 wystartuje Adam Lubiak, a z okręgu nr 41 minister Barbara Socha.

Posłuchaj
00:30 12531098_1.mp3 KW PiS zaprezentował listy wyborcze w okręgu podwarszawskim (IAR)

Lista PiS w okręgu gdańskim

W Gdańsku w Parku Reagana w sobotę odbyła się konferencja prasowa, na której "jedynka" na liście gdańskiej w wyborach do parlamentu – poseł Kacper Płażyński zaprezentował kandydatów z PiS na posłów w okręgu gdańskim.

Numerem dwa będzie poseł Kazimierz Smoliński, a za nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław SellinNa liście PiS będzie też pełnomocnik PiS w Gdańsku Tomasz Rakowski, poseł PiS Tadeusz Cymański oraz b. poseł i kilkukrotny kandydat na prezydenta Gdańska Andrzej Jaworski.

Zobacz także w PAP: PiS prezentuje listy wyborcze w poszczególnych okręgach. W Lubelskiem na czele Czarnek, w Legnicy - Witek

Na ostatnim miejscu listy będzie kandydował podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol RabendaNa liście będą też kobiety - m.in. radne PiS w Gdańsku Elżbieta Strzelczyk oraz Alicja Krasula, jak również Sylwia Wiśniewska ze Starogardu Gd. oraz Justyna Rydzyńska z Kwidzyna. 

Lista w koszalińskim okręgu nr 40

- To jest honor, zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność, i też wielkie zobowiązania i wyzwania – mówił w sobotę Czesław Hoc lider listy PiS do Sejmu okręgu nr 40, obejmującego miasto Koszalin oraz powiaty: koszaliński, kołobrzeski, szczecinecki, białogardzki, świdwiński, drawski, sławieński, wałecki i choszczeński.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, który na liście do Sejmu zajmuje drugie miejsce, zaznaczył że za rządów PiS Pomorze Środkowe i okręg koszaliński "to jeden wielki plac budowy". - Rozpoczęliśmy inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat, od pokoleń. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, dlatego wystawiamy tak mocną drużynę, by móc dokończyć te wszystkie inwestycje – podkreślił Szefernaker.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zwróciła uwagę na to, że rząd PiS realizuje obietnice w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju. - W naszym regionie pokazaliśmy też, że mogą równo rozwijać się i duże aglomeracje i małe miejscowości. I to dostrzeżenie małych miejscowości, gmin popegeerowskich jest symbolem naszych rządów – mówiła Golińska.

Lista PiS w okręgu olsztyńskim

Podczas prezentacji kandydatów minister Janusz Cieszyński przedstawił nazwiska 13 osób startujących z listy PiS do Sejmu, a także dwoje kandydatów do Senatu. W okręgu nr 35 do zdobycia jest 10 mandatów poselskich. - Moim zadaniem jest po pierwsze być liderem tej listy, a po drugie po wygranych przez PiS wyborach, jeżeli obdarzycie mnie państwo zaufaniem, bycie ambasadorem tego regionu - powiedział.

Przekazał, że na drugim miejscu znalazł się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, a na trzecim pełnomocnik PiS w okręgu olsztyńskim posłanka Iwona ArentCzwarty jest wiceminister MSWiA Błażej Poboży, a piąta wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Z szóstej i siódmej pozycji kandydują obecni posłowie - Jerzy Małecki i Wojciech Kossakowski. Kolejny kandydat to radny sejmiku i doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel.

Cieszyński podał, że kandydatami PiS są również: wicestarosta mrągowski Sławomir Prusaczyk, przedsiębiorca z Zimnej Wody koło Nidzicy Małgorzata Remba-Kardasińska, były parlamentarzysta, wiceminister infrastruktury i budownictwa w latach 2015-17 Jerzy Szmit oraz radni sejmiku Bożenna Ulewicz i Henryk Żuchowski.

Poinformował też, że kandydatem PiS do Senatu w okręgu 86 będzie lekarz, długoletni ordynator w olsztyńskim szpitalu miejskim Zbigniew Purpurowicz, a w okręgu 87 obecna senator Małgorzata Kopiczko.

Okręg wyborczy numer 35 obejmuje centralną i wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego, tj. powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski oraz Olsztyn, który jest miastem na prawach powiatu.

Lista w okręgu 41. Szczecin-Świnoujście

Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński przedstawił w sobotę kandydatów PiS do Sejmu i Senatu. - Po raz kolejny stajemy do tych wyborów z przekonaniem, że wynik, który swoją pracą uzyskamy będzie wynikiem pozwalającym na stwierdzenie, że pozycja Prawa i Sprawiedliwości z wyborów na wybory w naszym regionie się umacnia – mówił w sobotę podczas konferencji prasowej w Szczecinie szef sztabu PiS, wiceprezes partii Joachim Brudziński.

Na pierwszych trzech miejscach listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu 41. "szczecińskim" znaleźli się wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.

Na czwartym miejscu znalazł się poseł Michał Jach, a na piątym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który w Wyborach do Sejmu w 2019 r. zajmował 16. miejsce na liście.


Do Senatu z okręgu 98. (pow. goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki) – b. szefowa Kancelarii Prezydenta RP, obecnie prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, a z okręgu 97., obejmującego Szczecin i powiat policki, kandydować będzie obecna radna szczecińskiej rady miasta Agnieszka Kurzawa.

Do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość będzie kandydował także, z szóstego miejsca, zasiadający obecnie w szczecińskiej radzie miasta Dariusz Matecki (Suwerenna Polska), wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i radny zachodniopomorskiego sejmiku Edward Kosmal (miejsce 10.), były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć (miejsce 20.), była zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza (miejsce 14.), a także były europoseł i poseł na Sejm VIII kadencji Sylwester Chruszcz (15. miejsce) oraz były poseł na Sejm IV, V i VIII kadencji i senator VII kadencji Krzysztof Zaremba (ostatnie, 24. miejsce).

Lista w okręgu piotrkowskim

Komitet Wyborczy PiS przedstawił listy wyborcze w okręgu piotrkowskim. Otwierający listę partii rządzącej w tym okręgu Antoni Macierewicz powiedział, że Piotrków Trybunalski jest jednym z najważniejszych historycznie, a także współcześnie ośrodków Polski.

Na drugim miejscu piotrkowskiej listy jest minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który niedaleko Opoczna prowadzi rodzinne gospodarstw. Z trzeciego miejsca o reelekcję ubiega się posłanka z Radomska Anna Milczanowska. Czwarty na liście jest doradca prezydenta RP, radny łódzkiego sejmiku wojewódzkiego Paweł Sałek.

Na piątym miejscu na liście PiS znalazł się rolnik, samorządowiec, wieloletni poseł i senator z okręgu piotrkowskiego Grzegorz Wojciechowski a z szóstego miejsca kandyduje poseł Grzegorz Lorek, który wcześniej był m.in. wiceburmistrzem Zelowa. Na jedenastym miejscu piotrkowskiej listy PiS jest historyk, były szef łódzkiego oddziału IPN, rektor Akademii Piotrkowskiej dr hab Dariusz Rogut.

W okręgu nr 10 mieszkańcy wybierają 9 posłów. O reelekcję do Senatu z rekomendacji PiS starać się będą Wiesław Dobkowski z senackiego okręgu nr 28 obejmującego Piotrków Trybunalski, powiaty bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz Rafał Ambrozik z senackiego okręgu nr 29, czyli Skierniewic i powiatu skierniewickiego a także powiatów opoczyńskiego, rawskiego i tomaszowskiego.

Posłuchaj
00:30 12531119_1.mp3 Piotrków Trybunalski: Komitet Wyborczy PiS przedstawił listy (IAR)

Lista PiS z okręgu nr 9 - Łódź i powiat łódzki

Szef polskiej dyplomacji prof. Zbigniew Rau, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, łódzka społeczniczka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, minister ds. samorządów Włodzimierz Tomaszewski, starosta brzeziński Renata Kobiera i wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha - to sześć pierwszych nazwisk na sejmowej liście PiS z okręgu nr 9 obejmującego Łódź i powiat łódzki wschodni.

Z siódmej pozycji kandyduje były wiceburmistrz Brzezin oraz były poseł PiS Roman Sasin a z ósmej szef klubu radnych PiS w Łodzi Radosław MarzecOstatnie, 20. miejsce na łódzkiej liście PiS przypadło Markowi Michalikowi prezesowi Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W okręgu nr 9 w Łodzi i okolicach do podziału jest 10 mandatów. Kandydatami PiS z dwóch senackich okręgów obejmujących Łódź i powiat łódzki wschodni są słynny polski bramkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej Jan Tomaszewski w okręgu nr 23 i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk w okręgu nr 24. 

Okręg opolski

Paweł Kukiz, otwierający regionalną listę PiS w nadchodzących wyborach do Sejmu, przedstawił w sobotę pięciu kolejnych kandydatów z list tego ugrupowania w województwie opolskim. Wśród nich jest wiceminister Marcin Ociepa. Z trzeciego miejsca będzie startowała posłanka Katarzyna Czochara - z wykształcenia nauczycielka języka niemieckiego, ale jak podkreśla, nie obce są jej problemy wsi.

Kandydatem numer cztery jest poseł Janusz Kowalski z Suwerennej Polski. Na piątym miejscu będzie posłanka Violetta Porowska, która przypomniała, że z PiS jest związana od 2001 roku. Pierwszą szóstkę zamyka Sławomir Kłosowski, który w przeszłości zakładał struktury PiS w regionie, był m.in. przez trzy kadencje posłem na Sejm, wiceministrem edukacji, a następnie europosłem.

Lista PiS w okręgu nr 36 - Kalisz i Leszno

Listę PiS w okręgu 36, obejmującym m.in. Kalisz i Leszno, otwierają: Marlena Maląg, Katarzyna Sójka i Jan Dziedziczak.

Lista PiS w okręgu nr 14 sądecko-podhalańskim

Ryszard Terlecki otwiera listę wyborczą PiS w okręgu 14 sądecko-podhalańskim. Na liście znalazło się 20 nazwisk w tym ośmiu dotychczasowych posłów z tego okręgu m.in.: Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Gut-Mostowy, Anna Paluch i Barbara Bartuś. Do senatu kandydatami są dotychczasowi senatorowie: Jan Hamerski i Wiktor Durlak.

Wśród kandydatów PiS na posłów z okręgu 14 są także m.in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, była burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, a także lokalni samorządowcy, w tym wicestarosta powiatu nowosądeckiego Antoni Koszyk i przewodnicząca rady gminy Łukowica, Klaudia Janik-Wojtanowska.

PiS zaprezentował kandydatów na posłów w okręgu gdyńsko-słupskim

Prawo i Sprawiedliwość prezentuje w sobotę listy wyborcze w poszczególnych okręgach. Konferencja prasowa rzecznika rządu i posła PiS Piotra Müllera oraz kandydatek i kandydatów na posłów z PiS odbyła się przed południem przy pomniku Tadeusza Wendy w centrum Gdyni.

Drugi na liście jest poseł Aleksander Mrówczyński, a na trzecim miejscu wieloletnia posłanka, a potem senator Dorota Arciszewska-MielewczykNa czwartym miejscu będzie startował sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Na liście PiS nie zabraknie byłego szefa "Solidarności" i posła kilku kadencji, Janusza Śniadka. Listę zamyka prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda, a z przedostatniego miejsca będzie startował wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski.

Okręg toruński

Prezes Rządowego Centrum Legislacji prof. Krzysztof Szczucki będzie "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński, Anna Gembicka i Jan Krzysztof Ardanowski.

Z ósmego miejsca kandyduje poseł Suwerennej Polski Mariusz Kałużny. "Szóstką" na liście PiS jest wiceprezydent Torunia, b. rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Ostatnie miejsce na liście PiS zajmuje b. wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski.

W wyborach do Senatu w okręgu numer 11 (Toruń) z PiS wystartuje wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz. W okręgu numer 12 (Grudziądz) będzie to wicewojewoda Józef Ramlau, a w okręgu numer 13 (Włocławek) o reelekcję ubiegał się będzie senator Józef Łyczak.

Okręg rybnicki

Wiceministrowie: spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i sprawiedliwości Michał Woś, a także dotychczasowi posłowie Teresa Glenc i Grzegorz Matusiak znaleźli się wśród kandydatów PiS do Sejmu z okręgu rybnickiego (nr 30). Listę otwiera wieloletni parlamentarzysta, pos. Bolesław Piecha.

Wśród pozostałych kandydatów PiS w okręgu nr 30 są: radna gminy Lyski Agnieszka Bochenek, radna Żor Małgorzata Celińska, społecznik i samorządowiec z Jastrzębia-Zdroju Mariusz Chmielewski, radny powiatu mikołowskiego, współzałożyciel zespołu Universe, wokalista Henryk Czich, Bartosz Hetmaniok z Forum Młodych PiS, radna sejmiku woj. śląskiego Julia Kloc-Kondracka-Kloc, rybnicki przedsiębiorca Grzegorz Piechaczek, radna Czerwionki-Leszczyn Izabela Rajca, pracownica biur poselskich Elżbieta Słoń, radni Rybnika: Mirela Szutka i Karol Szymura oraz wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek.

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgach nr 73 i 72 są dotychczasowy senator Wojciech Piecha oraz Dariusz Domański - śląski wicekurator oświaty, radny Żor, m.in. współzałożyciel hospicjum w tym mieście. Piecha jest senatorem od dwóch kadencji, Domański jest debiutantem w wyborach do izby wyższej.

Częstochowa

Posłanka na Sejm RP Lidia Burzyńska otwiera listę kandydatów PiS do Sejmu RP w okręgu wyborczym nr 28 obejmującym miasto Częstochowę oraz powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski.

Drugie miejsce na liście przyznane zostało Szymonowi Giżyńskiemu, który jest Posłem na Sejm RP od 2001 roku, obecnie pełni funkcję wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na trzeciej pozycji listy widnieje również obecny Poseł na Sejm RP, Andrzej Gawron.

O mandaty senatorskie w regionie częstochowskim z ramienia PiS natomiast ubiegać się będą: Senator RP Ryszard Majer, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Długosza (w okręgu obejmującym powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski) oraz Radna M. Częstochowy Monika Pohorecka, z zawodu pedagog (w okręgu który stanowi miasto Częstochowa).

Bydgoszcz

Szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot zajmuje pierwsze miejsce na liście kandydatów do Sejmu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim (nr 4). Drugie miejsce na liście do Sejmu zajmuje poseł od dwóch kadencji, minister - członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, a trzecie - wieloletnia radna Bydgoszczy, Grażyna Szabelska. Czwarte miejsce przypadło posłowi, byłemu wiceministrowi obrony Bartoszowi Kownackiemu, a piąte - posłowi od 2014 r. Piotrowi Królowi.

Szóste miejsce zajmuje posłanka od dwóch kadencji Ewa Kozanecka, a siódme - zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, radny Inowrocławia Marcin Wroński (Partia Republikańska). Na miejscu ósmym jest rolniczka, ekolożka Danuta Pilarska, a na dziewiątym - sekretarz stanu w KPRM, zastępca szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, szef klubu PiS w radzie miasta Bydgoszczy Jarosław Wenderlich.

Kandydatami na senatorów zostali: w okręgu inowrocławskim (nr 10) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a w okręgu bydgoskim (nr 9) - drugi wicewojewoda Radosław Kempinski. Bogdanowicz funkcję wojewody sprawuje od ośmiu lat, wcześniej był zastępcą burmistrza Kruszwicy, a Kempinski jest wojewodą od 2021 r., wcześniej był zastępcą wójta gminy Sicienko.

Podlaskie

- Województwo podlaskie to region, dla którego program PiS jest najlepszym z możliwych - mówił w sobotę w Białymstoku szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu. Zapewniał, że to program, który oznacza "rozwój i bezpieczeństwo".

Poznań

Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz, a także poseł i pełnomocnik PiS w Poznaniu i powiecie poznańskim Bartłomiej Wróblewski - poprowadzą listę Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 39.

Śląskie

Listę do Sejmu z okręgu 32 (obejmujący obszary powiatów: będziński, zawierciański, jak również miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Sosnowiec) otwiera posłanka i doradczyni polityczna premiera Mateusza Morawieckiego Ewa Malik, dwójką jest poseł Waldemar Andzel wieloletni szef struktur PiS w powiecie będzińskim, a trójką poseł Robert Warwas współzałożyciel lokalnej struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Czwarte miejsce zajął Dariusz Starzycki, który w latach 2018-2022 obejmował stanowisko wicemarszałka województwa śląskiego. Za nim na liście znalazła się Danuta Nowicka, wieloletnia przewodnicząca NSZZ Solidarność w Hucie Zawiercie, potem CMC Zawiercie. Piąte miejsce na liście należy do Jadwigi Baczyńskiej, działaczki społecznej, a także członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich i Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.

Zobacz także w TVP Info: Robert Bąkiewicz na listach PiS. Wystartuje z Radomia

O mandat ubiega się również starosta zawierciański Gabriel Dors i radna RM w Sosnowcu Grażyna Welon. Dziewiątką na liście jest Zbigniew Piątek, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Za nim znalazła się wieloletnia radna RM w Jaworznie i animatorka na polu kultury i sztuki Renata Gacek.

Na liście znaleźli się również: lekarka weterynarii Ewa Trawczyńska, radny RM w Sosnowcu i działacz społeczny Piotr Ociepka, radna powiatu zawierciańskiego z Pilicy Barbara Laskowska, wieloletnia radna miasta Zawiercie Barbara Kozioł, prezes stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce zasłużony w walce o ochronę środowiska naturalnego Jerzy Reszke i pracownica Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie Elżbieta Chłopek.

Przedostatnie miejsce należy do Tadeusza Sokołowskiego, radnego RM Sosnowca w dwóch kadencjach oraz działacza związku zawodowego Solidarność od lat 80-siątych. Listę zamyka radny gminy Czeladź Zbigniew Panek.

Natomiast kandydatami PiS na senatorów w okręgach 76 i 77 są radny RM Sosnowca Jacek Dudek i wieloletni członek PiS struktur w powiecie będzińskim Arkadiusz Grabowski. Dudek w poprzednich wyborach do Senatu zdobył ponad 40 proc. wszystkich głosów w okręgu wyborczym. Natomiast Grabowski w 2014 r. został radnym sejmiku woj. śląskiego, a następnie w 2015 r. został senatorem RP IX kadencji.

Gliwice

Kandydatów z okręgu gliwickiego zaprezentowała otwierająca listę w tym okręgu Bożena Borys-Szopa, w 2019 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a wcześniej m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2009-2010) i główna inspektor pracy (2006-2008).

Drugie miejsce na liście przypadło wojewodzie śląskiemu, szefowi okręgu PiS w Gliwicach Jarosławowi Wieczorkowi, trzecie posłowi Wojciechowi Szaramie, a czwarte byłej członkini zarządu woj. śląskiego Izabeli Domogale. Piąty na liście jest wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, szósta posłanka Barbara Dziuk, siódmy - poseł Jarosław Gonciarz. Z dziesiątego miejsca startuje dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica - reprezentant Suwerennej Polski.

Zobacz także w i.pl: Porównanie list Prawa i Sprawiedliwości oraz list Koalicji Obywatelskiej. Prof. Przemysław Czarnek: Listy KO od Sasa do lasa

Wśród pozostałych kandydatów z okręgu gliwickiego są: Anna Borówka, Tomasz Olszewski, Adam Michczyński, Ewa Waliczek, Piotr Patoń, Dominika Sobczak, Martyna Francikowska, Danuta Kostek, Grzegorz Turek i Elżbieta Kogowska-Piasecka. - To bardzo dobra i silna ekipa - oceniła listę jej liderka.

Okręg chełmsko-zamojski

Nazwiska kandydatów w okręgu nr 7 (chełmsko-zamojskim) przedstawił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który jest liderem tej listy.

Podczas konferencji prasowej poinformował, że na drugim miejscu znalazł się Ryszard Madziar, a na trzecim Jarosław Sachajko. Czwarte miejsce na liście należy z kolei do Moniki Pawłowskiej, zaś piąte do Tomasza Zielińskiego.

Szef MSW zaznaczył, że okręg chełmsko-zamojski to "okręg bardzo ważny dla Polski, dla Prawa i Sprawiedliwości". - Losy Polski rozstrzygnął się na wschodniej granicy naszego kraju - dodał.

Okręg nr 2

Na liście PiS w okręgu nr 2, obejmującym ziemię wałbrzyską i kłodzką, liderem jest poseł Marcin Gwóźdź, a za nim miejsce zajmuje była burmistrz Piławy Zuzanna Bielawska. Kolejne zajmują ministrowie: Michał Dworczyk i Ireneusz Zyska. Nie kandyduje poseł i wiceminister nauki Wojciech Murdzek.

Na przedostatniej, 15 pozycji znalazł się wicemarszałek województwa dolnośląskiego i radny wojewódzki Grzegorz Macko.

Czytaj także w niezalezna.pl: „To moja Polska i bardzo bym chciał, aby ta droga była kontynuowana”. Borowski o tym, dlaczego kandyduje

Natomiast w dwóch okręgach senackich PiS wystawiło obecnego senatora Aleksandra Szweda oraz Renatę Wierzbicką, wałbrzyską radną i działaczkę społeczną – jest społecznym prezesem hospicjum w Wałbrzychu.

Płock

Minister sportu Kamil Bortniczuk, lider listy PiS w wyborach do Sejmu w okręgu nr 16, zapowiedział w sobotę w Płocku (Mazowieckie), że celem tego ugrupowania jest tam poprawienie poprzedniego wyniku wyborczego. Celujemy w siedem mandatów - podkreślił podczas prezentacji kandydatów PiS do Sejmu.

Na liście PiS ubiegających się o mandat poselski w okręgu nr 16 na drugim miejscu znalazł się wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, na trzecim miejscu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, a na kolejnych miejscach m.in.: szefowa klubu radnych tego ugrupowania w Płocku Wioletta Kulpa, obecna posłanka Anna Cicholska, a także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski oraz wiceminister ochrony środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.

Podczas sobotniej konferencji prasowej PiS w Płocku zaprezentowano także kandydatów tego ugrupowania w wyborach do Senatu: w okręgu nr 38 jest to ubiegający się o reelekcję Marek Martynowski, natomiast w okręgu nr 39 - starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

Konin

Liderem listy PiS w okręgu 37 (Konin) będzie minister - członek Rady Ministrów, sekretarz Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Zbigniew Hoffmann. W poprzednich wyborach parlamentarnych również był „jedynką” z tego okręgu; zdobył wówczas ponad 42,8 tys. głosów.

- Na liście są najlepsi z najlepszych, na tej liście są zwycięzcy. Idziemy po trzecią kadencję, idziemy po zwycięstwo i w skali Polski i oczywiście w skali naszego okręgu, Wielkopolski Wschodniej – podkreślił w sobotę lider konińskiej listy, Zbigniew Hoffmann.

Numerem 2. na konińskiej liście PiS do Sejmu będzie poseł Witold Czarnecki, a z trzeciego miejsca wystartuje wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Na czwartym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Dolata, zaś na piątym – poseł, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.

Na kolejnych miejscach znaleźli się radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego: Zofia Itman (miejsce nr 6), oraz Robert Popkowski (miejsce nr 7). Na miejscu 8. jest starosta turecki Dariusz Kałużny, na 9. - radny powiatu kolskiego, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole Radomir Piorun, zaś na miejscu 10. - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego Anna Woźniak.

Z konińskiej listy do Sejmu wystartują także: starosta słupecki Jacek Bartkowiak (11), czy wicestarosta powiatu średzkiego Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka (12). Listę do Sejmu z numerem 18. zamknie wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł.

O mandat do Senatu z listy PiS powalczy w okręgu nr 92 lekarz Krzysztof Ostrowski, zaś w okręgu nr 93 - poseł Leszek Galemba.

Radom

Poseł Marek Suski jest pierwszy na liście PiS do Sejmu w okręgu radomskim. W wyborach wystartują także dotychczasowi posłowie: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk i Agnieszka Górska. Listę zamyka przedstawiciel Suwerennej Polski Robert Bąkiewicz.

O mandat poselski będzie też ubiegał europoseł Zbigniew Kuźmiuk i wicewojewoda mazowieckie Artur Standowicz. Z listy PiS wystartują również samorządowcy z subregionu radomskiego, m.in. starosta pow. kozienickiego Krzysztof Wolski, radna pow. radomskiego Agnieszka Pasek, wójt gminy Rzeczniów Karol Burek, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba, wójt Wolanowa Ewa Markowska-Bzducha, radna Sejmiku Mazowieckigo Anna Wolszczak, wójt Zakrzewa Leszek Margas, radna z Pionek Wioletta Grzywacz i sekretarz pow. przysuskiego Marta Zbrowska.

O mandat senatora w okręgu nr 49 obejmującym pow. grójecki, przysuski, kozienicki i białobrzeski będzie ubiegał się Stanisław Karczewski, a w okręgu nr 50, obejmującym miasto Radom i pow. radomski, zwoleński, szydłowiecki i lipski - Wojciech Skurkiewicz.

Wrocław

Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka i jej koledzy z Sejmu: Paweł Hreniak, Agnieszka Soin, Jacek Świat są na czele listy KW PiS w okręgu 3. „Mamy na liście doświadczonych parlamentarzystów, doświadczonych samorządowców. Postaramy się dotrzeć do każdego zakątka naszego okręgu” - powiedziała liderka listy.

Na piątym miejscu listy jest przewodniczący dolnośląskiego sejmiku Andrzej Jaroch, po nim dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk. Na kolejnych miejscach są radni powiatowi, miejscy i gminni oraz starostowie powiatów. Na 21. miejscu jest poseł PiS Przemysław Czarnecki, a listę zamyka radny wojewódzki, niegdyś legendarny działacz rolniczej Solidarności, Tytus Czartoryski.

W trzech okręgach wrocławskich o mandat senatora powalczą: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który był już w Senacie przez dwie kadencje, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz radna wojewódzka Małgorzata Calińska-Mayer.

Lubuskie

Poseł, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz prezes okręgu zielonogórskiego PiS Marek Ast otwiera listę do Sejmu KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 8. Dwójką jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak, będący także szefem PiS w okręgu gorzowskim.

Miejsce trzecie i czwarte zajmują na liście posłowie PiS Jerzy Materna z Zielonej Góry i Elżbieta Płonka z Gorzowa Wlkp. Za nimi jest radna wojewódzka Małgorzata Gośniowska-Kola, która jest zastępcą dyr. generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. "Szóstką" jest lubuski poseł PiS Jacek Kurzępa.

Na kolejnych miejscach listy są: Piotr Barczak, b. poseł Jarosław Porwich, Michał Motowidełko, b. poseł Marek Surmacz, obecny poseł Łukasz Mejza (Partia Republikańska), Ewa Gancarz, Joanna Werstler-Wojtaszek, Dariusz Jaworski, Urszula Słomińska, Grażyna Sobieraj, Alina Śmigiel, Joanna Issel, Sebastian Różycki, Anna Górska, Marek Cieloch, Krzysztof Galerczyk, Józef Stupienko.
Ostatnie – 24 miejsce na liście ma Tomasz Rafalski – gorzowski radny, doradca woj. lubuskiego ds. sportu i kontaktów z NGO Tomasz Rafalski, prywatnie syn Elżbiety Rafalskiej – europoseł PiS, b. minister rodziny i polityki społecznej.

W okręgu nr 8 obejmującym całe woj. lubuskie do wzięcia jest 12 mandatów poselskich. W obecnej kadencji Zjednoczona Prawica ma w nim pięciu posłów.

W wyborach do Senatu woj. lubuskie jest podzielonej na trzy okręgu. W okręgu nr 22 obejmującym powiaty: nowosolski, wschowski, żagański i żarski kandydatem PiS jest Tomasz Kłosowski, natomiast w okręgu nr 20 tworzonym przez powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski i Zieloną Górę kandyduje Grzegorz Maćkowiak.

Na razie PiS nie zgłosił kandydata na senatora w okręgu nr 21 obejmującym powiaty: gorzowski i Gorzów Wlkp., strzelecko-drezdenecki, sulęciński, międzyrzecki i słubicki. 

Podkarpacie - okręg 23

Przyjechałem tutaj, żeby powiedzieć, że jesteśmy jedną, wielką drużyną dla Podkarpacia, dla Polski – powiedział w trakcie prezentacji kandydatów PiS w okręgu rzeszowskim, lider listy, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Na zaprezentowanej w sobotę w Rzeszowie liście w okręgu nr 23 na drugim miejscu jest sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, a na trzecim - wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na kolejnych miejscach są m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, na liście znaleźli się też wszyscy dotychczasowi posłowie m.in. Jan Warzecha, Zbigniew Chmielowiec. Na liście znaleźli się również wicemarszałek zarządu województwa Ewa Draus, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek oraz przewodniczący rady wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Jerzy Bednarz.

W okręg nr 23 przyznawanych jest w sumie 15 mandatów poselskich, w poprzednich wyborach PiS zdobyło 10 z nich.

Na terenie tego okręgu są również trzy jednomandatowe okręgi senatorskie. I tak o mandat senatora w okręgu nr 54, obejmującym m.in. Stalową Wolę ubiegać się będzie dotychczasowa senator Janina Sagatowska. W okręgu nr 55 m.in. obejmującym powiat dębicki o reelekcję ubiegał się będzie Zdzisław Pupa. Natomiast w okręgu nr 56, który obejmuje m.in. powiat łańcucki wystartuje Józef Jodłowski.

Podkarpacie - okręg 22

Szef KPRM Marek Kuchciński, wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt oraz dotychczasowy poseł Piotr Uruski otwierają listę PiS w podkarpackim okręgu nr 22, tzw. przemysko-krośnieńskim.

Na liście są również Piotr Babinetz, Teresa Pamuła, Adam Śnieżek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zastępca podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Daniel Dryniak, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego. Kandydują również samorządowcy i radni województwa podkarpackiego.

Na terenie okręgu nr 22 znajdują się również dwa jednomandatowe okręgi senatorskie. W okręgu nr 57, obejmującym m.in. Jasło, startować będzie dotychczasowa senator Alicja Zając. Natomiast w okręgu nr 58, który obejmuje m.in. powiat lubaczowski, o reelekcję ubiegał się będzie Mieczysław Golba.

Małopolska drużyna

W okręgu numer 12 - obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki - za liderem Rafałem Bochenkiem znalazł się Mariusz Krystian, następne miejsca zajmują na liście Iwona Gibas, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Marek Polak, Władysław Kurowski oraz Krzysztof Kozik.

W okręgu nr 13 - obejmującym Kraków oraz powiaty krakowski, miechowski, olkuski - jedynką jest Małgorzata Wassermann, z drugiego miejsca wystartuje minister Andrzej Adamczyk, a z trzeciego - Jacek Osuch. Z tego okręgu o miejsce w Parlamencie będą się starać również Elżbieta Duda, Michał Drewnicki i Agnieszka Ścigaj.

Z okręgu nr 14 - Nowy Sącz, powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański - startować będą Ryszard Terlecki, Arkadiusz Mularczyk, Barbara Bartuś, Anna Paluch, Edward Siarka i Patryk Wicher.

Natomiast w okręgu nr 15 - Tarnów, powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki - za liderką Anną Pieczarką znaleźli się Józefa Szczurek-Żelazko, Urszula Rusecka, Wiesław Krajewski, Piotr Sak, Józef Gawron, Piotr Dziurdzia i Tomasz Tomala.

Okręg 27

Okręg obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego. Liderem listy PiS jest tutaj Stanisław Szwed, za nim minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, parlamentarzyści Przemysław Drabek i Kazimierz Matuszny oraz wójt gminy Istebna Łucja Michałek.

Na liście są też Marcela Kanafek-Lewandowska, Grzegorz Gaża, Andrzej Kamiński, Janusz Król, Agnieszka Biegun, Krzysztof Sitarski, Łukasz Czupil, Renata Michnik, Marzena Pietraszewska, Justyna Rzepecka, Małgorzata Pindel, Magdalena Szczerba, Beata Białowąs.

Do Senatu kandydują wicewojewoda województwa śląskiego Jan Chrząszcz (okręg 78) i starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata.

Katowice

Z pierwszego miejsca będzie kandydował tu Mateusz Morawiecki. Drugi na liście jest Michał Wójcik, trzeci Marek Wesoły, czwarta Dorota Tobiszowska, a piąty Jerzy Polaczek.

Na kolejnych miejscach są były szef NFZ Andrzej Sośnierz, wojewódzki komendant OHP Piotr Trząski, chorzowska radna Bernadeta Biskup i radny z Tychów Marek Gołosz.

Wśród kandydatów PiS są też Mateusz Targoś (wiceprezydent Mysłowic) i Mariusz Skiba, (wiceprezydent Katowic).

Listę uzupełniają Piotr Langfort, Piotr Pietrasz, Anna Kozłowska, Krystyna Cuber, Jacek Nowak, Grzegorz Krzak, Tomasz Papaj, Krystyna Panek, Barbara Patyk-Płóciennik, Janina Zięba, Mariusz Wielkopolan, Andrzej Baron, Aleksandra Wysocka-Siembiga.

Kalisz

"Jedynką" w okręgu 36 jest , minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To ona zaprezentowała listę kandydatów PiS, którzy wystartują w jesiennych wyborach do Sejmu oraz kandydatów na senatorów z trzech okręgów.

Do Sejmu na liście PiS, poza Marleną Maląg, są: Katarzyna Sójka, Jan Dziedziczak, Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński, Piotr Kaleta, Lidia Czechak, Marek Sowa, Alicja Śniegocka, Leszek Bierła, Piotr Kogut, Andrzej Wawer, Arkadiuszu Stelmaszyk, Katarzyna Dziamska, Czesław Szymoniak, Mateusz Bukowski, Sławomira Kalak, Jolanta Zamiatała, Radosław Dabrowicz, dr Agnieszka Konieczna, Beata Maj, Paweł Goździaszek, Krzysztof Kołeczko, Krzysztof Dziedzic.

Okręg 36 obejmuje: Kalisz, Leszno oraz powiaty gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski i rawicki w Południowej Wielkopolsce.

Kandydaci na senatorów to wicestarosta kościański Dorota Słowińska (okręg 94), Łukasz Mikołajczyk (95) oraz dr hab. n med. Andrzej Wojtyła (96).

Kielce

Lista wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim (nr.33) została zarejestrowana w sobotę, jednak nazwiska kandydatów przedstawiono w niedzielę na konferencji prasowej z udziałem prezesa partii rządzącej Jarosław Kaczyńskiego, który jest tzw. "jedynką" PiS w Kielcach.

Za Kaczyńskim na kieleckiej liście wyborczej PiS znaleźli się kolejno m.in.: Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Marek Kwitek, Grzegorz Witkowski, Michał Cieślak, Zbigniew Koniusz, Mariusz Gosek, Stanisław Porada, Grzegorz Piec, Zbigniew Piątek, Magdalena Zieleń, Józef Cepil, Marcin Piętak, Anna Paluch, Irena Marcisz, Kinga Bierońska, Jarosław Karyś.

O reelekcję w Kielcach będą ubiegać się senatorowie PiS Jarosław Rusiecki, Krzysztof Słoń oraz Jacek Włosowicz.

Czytaj także w TVP Info: „Wyrównujemy szanse”. Politycy i internauci o nowym programie PiS

Elbląg

Poseł Leonard Krasulski otwiera listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu 34 (elbląski), za nim są Teresa Wilk, oraz wiceszef MAP Andrzej Śliwka. Kandydatami PiS do Senatu są: obecna senator Bogusława Orzechowska (okręg 85) oraz były komendant straży pożarnej w Elblągu Łukasz Kochan (okręg nr 84).

W okręgu 34 do Sejmu za liderem listy posłem Krasulskim jest Teresa Wilk, wdowa po prezydencie Elbląga i pośle Jerzym Wilku (orędowniku przekopu przez Mierzeję). Na 3 miejscu jest wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, a na 4. miejscu poseł Robert Gontarz. Piąte miejsce przypadło rolnikowi, posłowi Adamowi Ołdakowskiemu.

Przedstawiono także kandydatów do Senatu. W okręgu 84 kandyduje Łukasz Kochan - były komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, a w okręgu 85 lekarz, obecna senator Bogusława Orzechowska.
Na liście kandydatów zaprezentowanych w poniedziałek nie ma posła Zbigniewa Babalskiego. Był wiceministrem rolnictwa, wcześniej wojewodą warmińsko-mazurskim, a od czterech kadencji jest posłem.

Czytaj także w i.pl: Jarosław Kaczyński „jedynką” PiS w Kielcach. Minister Zbigniew Hoffmann: Szansa na całą pulę mandatów w tym okręgu

Tarnów

Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko i Urszula Rusecka otwierają listę PiS w wyborach do Sejmu w okręgu nr 15. "Ta lista to bardzo silna drużyna Prawa i Sprawiedliwości - mówiła liderka listy Anna Pieczarka.

Prezentacja kandydatów partii rządzącej w okręgu nr 15 obejmującym miasto Tarnów, powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki odbyła się w poniedziałek na rynku w Tarnowie.  Nasi kandydaci mają różne wykształcenie, różne zawody, są to prawnicy, samorządowcy, także posłowie - nasza lista jest naprawdę bardzo mocna - przekonywała poseł Pieczarka i podkreśliła, że na pierwszych trzech miejscach znalazły się kobiety.

Kolejne miejsca za nią zajmują posłowie kończącej się kadencji: Józefa Szczurek-Żelazko, Urszula Rusecka, Wiesław Krajewski, Piotr Sak, a następnie: wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, radny sejmiku województwa małopolskiego Piotr Dziurdzia, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala i wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Kolejne miejsce przypadło posłowi Norbertowi Kaczmarczykowi.

W dwóch tarnowskich okręgach do Senatu kandydują obecni senatorowie PiS: prof. Kazimierz Wiatr oraz prof. Włodzimierz Bernacki.

Wybory 2023. "Jedynki" PiS:

 • okręg nr 1 (Legnica) - Elżbieta Witek
 • okręg nr 2 (Wałbrzych) - Marcin Gwóźdź
 • okręg nr 3 (Wrocław) - Mirosława Stachowiak-Różecka
 • okręg nr 4 (Bydgoszcz) - Paweł Szrot
 • okręg nr 5 (Toruń) - Krzysztof Szczucki
 • okręg nr 6 (Lublin) - Przemysław Czarnek
 • okręg nr 7 (Chełm) - Mariusz Kamiński
 • okręg nr 8 (Zielona Góra) - Marek Ast
 • okręg nr 9 (Łódź) - Zbigniew Rau
 • okręg nr 10 (Piotrków Trybunalski) - Antoni Macierewicz
 • okręg nr 11 (Sieradz) - Joanna Lichocka
 • okręg nr 12 (Chrzanów) - Rafał Bochenek
 • okręg nr 13 (Kraków) - Małgorzata Wassermann
 • okręg nr 14 (Nowy Sącz) - Ryszard Terlecki
 • okręg nr 15 (Tarnów) - Anna Pieczarka
 • okręg nr 16 (Płock) - Kamil Bortniczuk
 • okręg nr 17 (Radom) - Marek Suski
 • okręg nr 18 (Siedlce) - Maria Koc
 • okręg nr 19 (Warszawa) - Piotr Gliński
 • okręg nr 20 (obwarzanek warszawski) - Mariusz Błaszczak
 • okręg nr 21 (Opole) - Paweł Kukiz
 • okręg nr 22 (Krosno) - Marek Kuchciński
 • okręg nr 23 (Rzeszów) - Zbigniew Ziobro
 • okręg nr 24 (Białystok) - Jacek Sasin
 • okręg nr 25 (Gdańsk) - Kacper Płażyński
 • okręg nr 26 (Gdynia) - Piotr Müller
 • okręg nr 27 (Bielsko-Biała) - Stanisław Szwed
 • okręg nr 28 (Częstochowa) - Lidia Burzyńska
 • okręg nr 29 (Gliwice) - Bożena Borys-Szopa
 • okręg nr 30 (Rybnik) - Bolesław Piecha
 • okręg nr 31 (Katowice) - Mateusz Morawiecki
 • okręg nr 32 (Sosnowiec) - Ewa Malik
 • okręg nr 33 (Kielce) - Jarosław Kaczyński
 • okręg nr 34 (Elbląg) - Leonard Krasulski
 • okręg nr 35 (Olsztyn) - Janusz Cieszyński
 • okręg nr 36 (Kalisz) - Marlena Maląg
 • okręg nr 37 (Konin) - Zbigniew Hoffmann
 • okręg nr 38 (Piła) - Krzysztof Czarnecki
 • okręg nr 39 (Poznań) - Szymon Szynkowski vel Sęk
 • okręg nr 40 (Koszalin) - Czesław Hoc
 • okręg nr 41 (Szczecin) - Marek Gróbarczyk

- Najistotniejszą wiadomością do przekazania jest to, że mamy ułożone listy wyborcze. Na pierwszych miejscach mamy osoby o różnych życiorysach i w różnym wieku. Jesteśmy partią polską i reprezentujemy wszystkie grupy społeczne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie prezentacji kandydatów.

Jak wskazał prezes PiS, listy wyborcze partii będą bardzo bogate w znane nazwiska. - Na naszych listach są osoby, które już od lat są parlamentarzystami. Znaleźli się na nich także członkowie rządu. Krótko mówiąc, są to osoby doświadczone, na które warto oddać głos - dodawał.

Czytaj także na tvp.info: Wybory do Sejmu. Oto liderzy list Prawa i Sprawiedliwości

Czytaj więcej:

dn/nt

Zobacz także

Zobacz także