500 HIMARS-ów trafi do Polski? Agencja Uzbrojenia podpisze umowę z rządem USA
Coraz bliżej zakupu niemal 500 wyrzutni HIMARS przez Polskę. Kierownictwo Agencji Uzbrojenia podpisze w poniedziałek umowę ramową z rządem Stanów Zjednoczonych na dostawy tych wieloprowadnicowych wyrzutni artyleryjskich dalekiego zasięgu.
2023-09-11, 06:00
Odpowiednie dokumenty w tej sprawie zostaną podpisane w południe w Toruniu w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Przy podpisaniu umowy ramowej na dostawę blisko 500 wyrzutni HIMARS będzie obecny szef MON, minister Mariusz Błaszczak.
Plan zakupu 500 HIMARS-ów pojawił się rok temu
Kierownictwo resortu obrony decyzję w sprawie tak zwanego LoR (Letter of Request) do rządu USA podpisało w maju ubiegłego roku. Zapytanie ofertowe pozytywnie rozpatrzył Kongres USA, a teraz nastąpi pierwsza faza realizacji polskiego zapytania, czyli podpisanie umowy ramowej. Na jej podstawie Polska i Stany Zjednoczone będą podpisywać kolejne umowy, już z poszczególnymi dostawcami i opisaniem dokładnej specyfikacji do kontraktu.
Polski resort obrony chce pozyskać wyrzutnie HIMARS w ramach realizacji programu Homar. Chodzi o kupno uzbrojenia rakietowego, które pozwoli w przyszłości skompletować 27 dywizjonów rakietowych.
Kontrakt ma obejmować dostawy wyrzutni dalekiego zasięgu, pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz pakiet pocisków zarówno o zasięgu do 70 kilometrów, jaki i tych do rażenia celów wroga na dystansie 300 kilometrów. Umowa będzie też przewidywała transfer technologii.
REKLAMA
USA przekażą Polsce technologię produkcji pocisków do HIMARS-ów
Strona amerykańska zobowiązuje się do przekazania polskim firmom m.in. technologii na produkcję wybranego pocisku do HIMARS-ów. Poza tym w ramach polonizacji wyrzutnie będą montowane na podwoziu Jelcza, a polski Topaz będzie systemem zarządzania polem walki.
Pod koniec lipca tego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w związku z realizacją programu Homar i zamówieniem dużej ilości wyrzutni HIMARS, w Toruniu - wzorem Akademii Abrams - powstanie też Akademia HIMARS. Dzięki temu - jak mówił w lipcu szef MON - polskie załogi obsługujące amerykańską artylerię dalekiego zasięgu, szybciej zostaną wyszkolone, a zamówione uzbrojenie będzie efektywniej wdrażane na wyposażenie jednostek. Minister Błaszczak podjął też wtedy decyzję o sformowaniu 1 Brygady Rakiet.
Obecnie w naszej armii są już pierwsze zestawy amerykańskich wyrzutni w ramach realizacji umowy zawartej z rządem USA w 2019 roku. Mowa o wyposażeniu dla jednego dywizjonu rakietowego, czyli dostawach 20 wyrzutni HIMARS. Pierwsze wyrzutnie dotarły do Polski w maju tego roku, a w wakacje załogi odbyły na nich strzelania na poligonie.
Posłuchaj
Agencja Uzbrojenia i przedstawiciele rządu USA podpiszą w południe w Toruniu umowę ramową na dostawy 500 wyrzutni HIMARS. O szczegółach Agnieszka Drążkiewicz (IAR) 0:46
Dodaj do playlisty
Oglądaj: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
Czytaj również:
- Ambasador USA zapewnia: każdy centymetr terenu NATO, w tym Polski, jest bezpieczny i chroniony
- Minister Błaszczak: system obrony Polski za czasów Tuska skutkowałby tragedią ludności cywilnej, tak jak w Buczy
Zobacz także na tvp.info: PO nie wprowadziła emerytur stażowych. Prof. Krysiak: W takiej kondycji był ZUS za Tuska
IAR/jmo
REKLAMA