Tusk i Komorowski ustalali szczegóły upamiętnienia bolszewików poległych w 1920 r. Powstał nawet pomnik
We wtorek TVP Info wyemitowała kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Tym razem Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz skupili się na kwestii budowy pomnika bolszewików poległych w 1920 r. Wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski ustalał szczegóły z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem tydzień po katastrofie smoleńskiej.
2023-09-12, 23:00
Nowy odcinek serialu dokumentalnego "Reset", który wyemitowany został przez Telewizję Polską, skupia się tym razem na dniu pogrzebu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Zdaniem profesora Sławomira Cenckiewicza "Rosjanie zasypywali politycznie i medialnie swój wizerunek jako kraju potencjalnie winnego katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem".
Z kolei dziennikarz Michał Rachoń przekonuje, że strona polska twierdziła, iż "kontakty z Federacją Rosyjską po katastrofie smoleńskiej "są szansą" w kontaktach dwustronnych".
REKLAMA
Przełomowy pogrzeb pary prezydenckiej
Jak podkreślają autorzy filmu, pogrzeb pary prezydenckiej był ważnym międzynarodowym wydarzeniem politycznym. Na pogrzebie pojawili się przedstawiciele państw najbardziej zainteresowanych przyszłością geopolityczną Polski. Do Krakowa przyleciał Dmitrij Miedwiediew, prezydent Niemiec oraz pędzący do Polski na złamanie karku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Jednak to przylot prezydenta Miedwiediewa dla polskich władz miał znaczenie kluczowe.
W efekcie rozmów pomiędzy Donaldem Tuskiem, Bronisławem Komorowskim a Miedwiediewem, 18 kwietnia 2010 roku pojawił się pomysł upamiętnienia uczestników wojny 1920 roku. Ale nie chodziło o polskich żołnierzy. Chodziło o 22 bolszewickich najeźdźców, których mogiłę odkryto w 2008 r. w Ossowie.
REKLAMA
"Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Byłoby to dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich" - cytowały ówczesne "Wriemia Nowostiej" wypowiedź Komorowskiego.
Dziennik podał również, że w polskiej historiografii Bitwa Warszawska określana jest jako "Cud nad Wisłą". "Dla radzieckich wojsk ten »cud« to tragedia: 25 tys. czerwonoarmistów poległo, ponad 130 tys. dostało się do niewoli i prawie połowa z nich zmarła w polskich obozach" - pisały "Wriemia Nowostiej".
REKLAMA
Cały czas dostępne są poprzednie odcinki dokumentu:
- Odcinek 1. – Kulisy budowania „nowej filozofii” relacji z Rosją Putina
- Odcinek 2. – „Podróż do Moskwy”
- Odcinek 3. – Nieznane dotąd dokumenty odtajnione przez USA
- Odcinek 4. – „Ujawniona notatka Sikorskiego”
- Odcinek 5. – „Kto strzelał do prezydenta Lecha Kaczyńskiego?”
- Odcinek 6. – „O czym Putin i Tusk rozmawiali w Sopocie?”
- Odcinek 7. – Podsumowanie pierwszego sezonu serialu
Drugi sezon:
- Odcinek 8. – „Handel Katyniem”
- Odcinek 9. – „Smoleńsk – oddane dowody”
- Odcinek 10. – „Reset na pogrzebie”
Czytaj także w TVP Info: „Polityka obronna” Platformy Obywatelskiej. Ekspert: Złamano konstytucję
- Degradacja Katynia na potrzeby Moskwy. Nowy sezon serialu "Reset"
- "Smoleńsk - oddane dowody". Dziś kolejny odcinek "Resetu"
Źródło: TVP.Info/PAP
REKLAMA