more_horiz
Wiadomości

Emerytury stażowe. Wiceminister Szwed: w pierwszym roku skorzysta z nich 70 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 07:25
Wstępnie szacujemy, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osób - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Stanisław Szwed: szacujemy, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osób
Stanisław Szwed: szacujemy, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osóbFoto: shutterstock/wavebreakmedia

Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił, że - jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory - to emerytury stażowe będą jednym z rozwiązań, które zostaną bardzo szybko wprowadzone. Zaznaczył przy tym, że o tym, czy skorzystać z tego rozwiązania, zdecydują sami pracownicy.

- Wiek emerytalny na poziomie 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn pozostaje bez zmian. Jeżeli ktoś będzie miał możliwość dalej pracować, znajdzie do tego siły i będzie chciał, to będzie mógł kontynuować pracę - powiedział.

Emerytury stażowe

Dodał, że - według wstępnych szacunków - z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osób. - I tu się otwiera pole przed pracodawcami. Będą oni mogli przecież przygotować własne zachęty do kontynuowania pracy dla tych pracowników, których bardzo cenią. My przygotowaliśmy rozwiązanie: senior bez podatku. Jeżeli osoba w wieku emerytalnym dalej pracuje, to korzysta z zerowego PIT-u w pierwszej grupie podatkowej - do 85 tys. zł - zaznaczył.

Wskazał, że osoby, które skorzystają z emerytur stażowych, powinny mieć świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego.

Czytaj również w TVP Info: Konkrety PiS. Na czym polega emerytura stażowa? [WIDEO]

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia 

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także