more_horiz
Wiadomości

Święto polskiego filmu. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 21:07
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty. Galę otwarcia tegorocznego Festiwalu uświetnił premierowy pokaz filmu "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka, który znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu i wraz z 15 innymi produkcjami rywalizuje o Grand Prix Złote Lwy.
Święto polskiego filmu. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Święto polskiego filmu. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: PAP/Andrzej Jackowski

Uczestników uroczystości w Teatrze Muzycznym powitał dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.

- Witam po raz 24. w moim przypadku na 48. Festiwalu Filmów Fabularnych. Wszystkie przygotowania przebiegły bardzo dobrze, zorganizowaliśmy festiwal najlepiej jak umiemy, podjęliśmy się też nowych wyzwań. W związku z tym ten festiwal będzie nacechowany szczególnym ciepłem, serdecznością, ładną pogodą - mówił.

"Święto całej branży filmowej" 

Dyrektor artystyczna Joanna Łapińska mówiła, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie dla polskiego kina. 

- To jest święto całej polskiej branży filmowej. Jesteśmy tu razem w naszym wspólnym miejscu. Bardzo ważna jest solidarność środowiskowa. Chciałabym, aby w Gdyni było miejsca na dialog pokoleniowy, na różnorodność, przestrzeń do rozmów ważnych, na istotne dla nas tematy, a także aby te rozmowy były zaangażowane, merytoryczne i wyważone - podkreśliła. 

Oficjalnie Festiwal rozpoczął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 

- Festiwal to przede wszystkim projekcje filmowe, spotkania twórców. Ale to też okazja do spotkania środowiskowego: do rozmów, czasem sporów, do dyskusji. Myślę, że to też buduje wartość festiwalu i po to państwo tu przyjeżdżacie, co nas bardzo cieszy. Bardzo czekamy na przyjazd Państwa do Gdyni i ten czas jest dla nas bardzo szczególny. Życzę niezwykłych wrażeń, niezwykłych emocji. Uważam 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za otwarty!- powiedział.

Patronat Polskiego Radia

Podczas Festiwalu, pokazanych zostanie w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Filmy o nagrody Festiwalu będą walczyć w trzech konkursach: w Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy 16 pełnometrażowych filmów fabularnych, w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będą rywalizować 4 filmy, a w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazło się 25 tytułów.

Festiwal, którego jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio, potrwa do 23 września, wtedy poznamy tegorocznych laureatów, a szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie festiwalgdynia.pl


Posłuchaj
00:27 12558081_3.mp3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć (IAR)

Posłuchaj
00:31 12558081_1.mp3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty Dyrektor artystyczny Festiwalu Joanna Łapińska (IAR)

Posłuchaj
00:28 12558081_2.mp3 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (IAR)

Czytaj również: 

IAR/mm


Zobacz także

Zobacz także